Tali Vael

Co přesně je nebo znamená antihrdina?

Co je vlastně jeho přesná definice? Prošla jsem sice internet, ale pokaždé to popisují jinak. Je to snad opak hrdiny?

Odpovědi
annas

Antihrdina je častý pojem moderní literatury, i když se objevil již např. v romatismu..

Častěji se používal výraz hrdina = hlavní postava románu v kladném i záporném smyslu.

Takže antihrdina je jen zdánlivě záporný, ale na např. konci příběhu se stane kladným.

Znáte zločin a trest od .F. M. Dostojevsjkého? Student se dopustí vraždy, krádeže, ale současně si uvědomuje, že jeho čin nebyl správný a morální.

Jak jsem uvedla, v literatuře se antihrdinou nazývá obyčejný, nehrdinný člověk, má špatné charakterové vlastnosti., je pasivní, nešikovný, neozhodný atd.

Zkuste se pročíst podrobné vysvětlení v odkazu
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/postava-antihrdiny
.–
Jestliže kladný hrdina je „bílý“, záporný hrdina je „černý“, antihrdina stojí uprostřed – různě „šedý“. .

Lamalam

Je to postava, která postrádá typické atributy hrdiny. Třeba pan Brouček je typickým antihrdinou.

Shef

Antihrdina…dalo by se říct, že je to osoba, která v jistém slova smyslu může konat dobro, ale má třeba hodně temnou minulost nebo jeho metody jsou silně neortodoxní a velmi silně diskutabilní nebo koná věci hodně dobré, ale i hodně špatné.Těžko se to definuje, jestli je to hrdina nebo padouch, záleží prostě z jakého úhlu pohledu se na to díváš.
Takový typický příklad je komiksový Punisher, dělá to, co by „kladný hrdina“ dělat neměl, zločince nezatýká, ale rovnou zabijí, odůvodnuje to tímhle: „Znásilnil jsi? Okradl jsi někoho? Zabils někoho? Tak zabiju já tebe pro spravedlnost, žádná pomsta,ale trest.“