ptáč

Co považujete za osvícenství? Hodí se i do této doby?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud beru osvícence jako jedince, kteří věřili v rozumové poznání, které jim umožní zbavit se různých předsudků a pověr, myslím si, že se hodí i do dnešní doby. Pominu pověry, i když se stále některé tradují.

Považuji za důležité rozumové uvažování, poznání, kritické myšlení, tedy změnu úhlu pohledu na různé jevy .

Nebo je opravdu myšlení tak namáhavé?

Uvedu jen jeden příklad. Je třeba naučit se rozlišovat, kdy jde o pravdu a kdy manipulaci s fakty v rlůzných oblastech života i společnosti. Často jsou nám předkádány polopravdy a lži, které jsou vydávány za společný názor všech.

Proto je třeba, aby se i „obyčejní“ lidé naučili kriticky myslet.

Svědčí o tom i aforismy J. Sobotky:

Jak by dopadly volby, kdyby nezáležely na počtu jednotlivých voličů, ale i na jejich rozumu.
Cogito, ergo sum. Kéž t¨by to platilo obráceně
Myšlenkové pochody nelze zastavit vodními děly.
Vždycky na nás mysleli. Dnes dokonce myslí za nás.

Další odpovědi
anonym

Ne, nehodí… Resp. nehodí se do naší kultury a společnosti.
___
Během doby došlo k takovému společenskému vývoji, že někdejší stěžejní myšlenky a cíle jsou ´naplněny´, jinak řečeno „osvícenství“ jako novátorská filosofie není potřeba, stala se běžnou součástí našeho života.
Domnívám se.
😉

ptáč

2 protikladné odpovědi. Co je pravda? Že už jsme na takové výši, že za nás někdo rozhoduje? Pán ministr, prezident z Bruselu, kasta, spolek, vedoucí? Jak je to třeba s náboženstvím krytých peněz zlatem, kde si pořád lidé myslí, že měna musí být podložena zlatem? To je věc historie, ale dnes už to nemá opodstatnění. Vždyť to hlavní, co je ekonomickým hybatelem a ukazatelem je ta ekonomika, hospodaření, rozum, kšefty. A pořád někde na videu vysvětlují, jak si banky tisknou peníze samy, že tolik zlata ani nemají. A co je nejhorší, že si lidé myslí že mají právo na práci. Jako by se peníze získávaly jen prací. Vždyť člověk nepotřebuje práci, ale potřebuje peníze. Tak by měl mít a vytvořit si právo na peníze. Může se to jmenovat „základní příjem“. Každý občan by dostal určitou částku peněz které potřebuje k běžným věcem. Nájem, jídlo. Tato suma peněz by měla podle alternativního ekonomického systému omezenou platnost. Růst ekonomiky by bylo to zlato, co řídí hodnotu. Tak si myslím že lidstvo by mohlo pokračovat v boření mýtů a hlásat něco nového.

annas

Díky Neuváděla jsem konkrétní příklady, najde se jich dost v různých oblastech … kdo chce, vidí …

ptáč

Přidám čtení o Absurdním hospodářství, ve kterém je člověk peněžně trestán za to, že si to uvaří sám. http://finmag­.penize.cz/eko­nomika/268167-jak-v-trenyrkovem-kralovstvi-varili-hdp