annas

Co považujete za důležitější u malého velkého dárku? Jeho hodnotu, přínos (vhodnost, radost, potěšení ap.), nebo cenu?

Při cestě autobusem jsem nechtíc vyslechla rozhovor dvou žen, které seděly za mnou. Jedna z nich si posteskla, že jí 15letý vnuk řekl, že dostal malý dárek k narozeninám, proto si jí nemůže vážit.

Je to několik dní, ale stále musím nad slovy přemýšlet, i když vím, že nemůžu nic změnit.

Určitě se stala chyba někde ve výchově, ale mě zajímá váš názor na dárky.

Děkuji.

1. a) Spočívá dokonalost dárku v jeho vhodnosti, nikoli v jeho hodnotě?" Charles Dudley Warneb

  1. Nebo „Květinou řekneš vše a zlatem to upřesníš?“ Jan Sobotka

https://citaty­.net/citaty/52004-jan-sobotka-kvetinou-reknes-vse-a-zlatem-to-upresnis/

https://citaty­.net/temata/da­rek

2. Jak byste to u další příležitosti řešili, když dárce nedělá rozdíl mezi maličkostmi a velkými věcmi, ale daruje z hloubi srdce na rozdíl od obdarovaného, který přepočítává hodnotu dárků na peníze, tedy jejich cenu?

3. Myslíte, že je při darování rozhodující cena nominální, reálná, nebo hodnota, kterou penězům vydaným za dárek přikládá jiný význam dárce než obdarovaný?

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/05/27/22/25/ro­ses-1420732_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi hodně záleží na přístupu obdarovaného. Někdo ocení finanční hodnotu a exkluzivitu, jiný zase vhodnost (jo, přesně to mi chybělo). Nejvíc ocením dárek, který je osobně vyrobený, do kterého darující vložil svou práci, tak říkajíc od srdce. Nemusí být ani moc drahý, ale vždy je originální. Koupit něco v obchůdku si můžu i sám.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě, hrubé zanedbání výchovy, hlavně v rodině. Bohužel dnešní společnost snad takovýto přístup i podporuje.
1a. Platí. Vhodnost je důležitá, hodnota vůbec ne. Může být dárek téměř bezcenný, ale díky vhodnosti a díky dárci se jeho hodnota stává obrovskou.. Osobně si nejvíce snad vážím dárků, které někdo vyrobí, dá do toho um, přemýšlení, čas a hlavně kus sama sebe. Takové dárky patří u mne mezi nejcennější.
1b. Aforismus skutečně vystihující současnou dobu.
2. Těžko odhadovat, ale zřejmě by příště ode mne nedostal nic. Hodnota je pomíjivá.
3. Nepovažuji za důležité ani jednu, z takto stanovených hodnot. Nejdůležitější je ta citová hodnota.

Michala11

Malý dárek tak si ji nemůže vážit… Fůj
S hodnotou mám trochu problém (samozřejmě osobní). Pokud vím že má někdo něco rád a přesto se toho vzdá pro radost druhého, je to pěkné gesto, ale mám problém takovou věc přijmout.
Nejvíc radosti udělá sebemenší blbost, když člověk poslouchá, zná obdarovávaného, jeho potřeby a přání.
Nemám moc ráda dárky tipu: mě se to líbilo, tobě musí taky.
A oceňuji originalitu a vtip.
Nejcennější dárek (hodnotou přepočítanou na peníze) z loňských vánoc jsem poslala dál, protože vím, že jinde udělá víc radosti a to je podstatou.

Hlada

Jak je vidět, malým dárkem lze o druhém zjistit cenné informace. Tato babička už např. ví, jak sepsat závěť.

Kryšpín

Můj starý příbuzný má názor, pro dnešní mladou generaci, kdy je přebytek jídla, ošacení, převládá rozmazlenost, neúcta k věcem ani rodičům, učitelům, úředníkům. policii by byl největší dárek pořádná dlouhodobá bída.

Hungalabunga

Využití.

Mc Merkurion

… na dárku je nejcennější KDO a PROČ mi ho dal, vše ostatní je irelevantní … z lásky potěší i kytka z louky a nemusí to bý tpugét za dva tácy …

annas

Zastávám stejný názor, jde o to, že si někdo jiný vzpomněl.

Proto jsem byla překvapená slvoy,. která paní uvedla.