mnaoky

co potřebuju abych dostala mateřskou a porodné

co potřebuju abych dostala mateřskou když jsem pracovala pohé dva roky u externí firmy.A po dobu těhotenství jsem na nemocenský tak se ptám co potřebuju abych dostala mateřskou jestli někam musim dojít a nahlásit to nebo jestli to už vědí od doktorky.A potom co mám udělat až porodím jak dostat porodné já se v tomhle neumím orientovat děkuji za odpovědi snad je pochopím a jestli mi pomůžou.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Jen poopravím nuk-nuk s tím městem (MÚ). Musíte si pro žádost o porodné zajít na Úřad práce, kontaktní místo státní sociální podpory (většinou to bývá na Městském úřadu, ale není to pravidlem).
Dále zde požádáte o přídavek na dítě a v případě nízkého příjmu i o sociální příspěvek a příspěvek na bydlení.

Další odpovědi
Nuk nuk

Doklad o tom, že máte nasotupit na MD dostnete od svého gynekologa v době, kdy bude MD začínat.
Pak záleží, v jakém pracovním poměru jste s danou firmou. Pokud jste tam jako zaměstnanec a firma za Vás platí zdravotní a nemocenské pojištění, pak si s tímto dokladem musíte zajít k zaměstnavateli.
Pokud ale s firmou máte jen nějakou dohodu, smlouvu o díle, ale ne klasickou smlouvu, bude záležet na tom, jestli jste si po dobu těch dvou let platila alespoň 270 dní nemocenské pojištění. POkud ano, zajdete s dokladem od MD na SSZ. Jestliže ne, budete muset na sociálním odboru Městského úředu požádat, aby Vám vyplatili porodné a rodičovskou ihned od data porodu. To musíte stihnout do tří týdnů od narození miminka.

O porodné musíte zažádat každopádně na MÚ. Budete k tomu potřebovat svůj OP a rodný list dítěte.