pokazdejinak

co pomůže, když mi jde hodně ztuha strčit klíč do zámku?

poslední dobou mi jde hodně ztuha strčit klíč do zámku a hlavně po odemčení vytáhnout ze zámku – jsou do garážová vrata, klíč je určitě správný, ale je čím dál těžší ho používat. manželovi s jiným klíčem (ale taky správným) to ten zámek dělá taky, je potřeba hodně síly – mám strach, abychom tam ten klíč nakonec nezalomili… :/
myslíte, že by pomohlo ten zámek nějak promazat? případně jak? nejsem odborník
předem dík :)
Doplňuji:
díky všem za info – ten olej a/nebo tuhu (fakt? neponičí se to ještě víc?) přímo dovnitř, do toho otvoru pro klíč? nebo když je odemčeno tak nějak zvenku? omlouvám se, manžel asi bude vědět, ale já fakt ne :)

s tím klíčem – dobrý tip, ale v zámku střídáme běžně 3 provedení toho samého klíče a dělá to se všemi :/ tak jestli nepomůže promazání, asi to bude na výměnu… :/

ale fakt díky všem

Nejlepší odpověď
hanulka11

Kup si mazadlo ve spreji na FAB /pokud to tedy je fab zámek /pomůže to snad pokud ne – tak pak jedině vyměnit zámek.

Další odpovědi
badisko

muzes zkusit WD-40 je to presne toto…http://ww­w.mazivo.cz/ pokud se vsak ucinek neslepsi doporucuji vymenit zamek ........

Hykam

Stačí nastrouhat tuhu z obyčejné tužky a tím zámek promazat.

brillant

Ten olej na smažení nikdy nepoužívej!
http://www.fab­.cz/katalog/de­tail/868
http://www.fab­.cz/katalog/de­tail/867

gepik

Olej na smažení či jiný rozhodně NE. Steče dolů a jeho zbytky spolehlivě mechaniku zámku slepí. Buď spomínaný grafit nebo olej FAB.

cochee

Stejně jako Badisko bych doporučil WD-40, ale jen jako první pomoc, maže to omezeně, je to spíš na uvolnění zatuhlých kovových částí. No a poté namazat, ten FAB sprej třeba asi je přímo na to, ale chtěl bych vidět jeho cenu 🙂 já mažu normálním minerálním olejem třeba na šicí stroje, určitě to nezkazí ani motorový olej (ale ne vyjetý). Měli jsme taky MD spray, obsahuje mazací částečky na bázi molybdenu, ten byl dost dobrý. Nedoporučuju teda rostlinné či jedlé oleje, mají tendenci vysychat a ten zámek zalepí. Ještě jednu věc: pokud to jde, zámkovou vložku (či celý visací zámek, pokud jde o něj) před mazáním vyndám a pěkně ohřeju na sporáku, čímž z něho stoprocentně dostanu pryč veškerou vodu.

kablik

jak radí hanulka
http://eobchod­.net/mazadlo-fab-plus/
http://profi.i­dama.cz/zamky-zavesy-kovani-petlice/vlozky-zamku-fab/

měnit zámek je nesmysl, mění se v krajním případě vložka zámku

Rocker

Když nepomůže promazání,zkus nejdříve nechat udělat nový klíč,může být trochu ohnutý,proto jde těžce.Je to levnější než hned kupovat celej zámek.A když půjde těžko i ten,pak bych zámek vyměnill.

cukrar

Kdo maže ten jede…
stačí i 2 kapky oleje na smažení…

Doplňuji:
Klíč potřete kapkou oleje z obou stran, zasuňte klíč a vyndejte dovnitř a ven dovnitř a ven…stačí 3×..
Pak klíč otřete a uvidíte zlepšení..

pusinka50

Kup si mazadlo na zámky ve spreji, jak tu píší ostatní, nastříkej na klíč, zámek bude jako nový, pořád lepší dát pár desítek korun za sprej, který můžeš použít opakovaně, než hned kupovat nový zámek za tisícovku a víc peněz
Doplňuji:
I když musím říct, že některé zámky jsem promazala kuchyňským olejem a šlapaly ještě dlouhou dobu, při teplotě v baráku či v paneláku nemají možnost zamrznout, ani nezežlukly, prostě šlapaly dál

cukrar

Pokud někdo 1× za rok použije 2 kapky oleje z kuchyně, nemůže ublížit zámku a promazání je za minimální náklady ihned proveditelné. pro zmiňované oleje musí do obchodu. Proto tazatelce doporučuji kapku oleje, tu má po ruce..