zjentek

Co označuje slovo blues?

(Nově se šířící amerikanismy.)

Nejlepší odpověď
annas

V původním významu – blues, bluesový. Z am.-angl. blues a to zkrácením z blue devils, doslova ‘modří démoni’, což je metaforický název pro depresi, melancholii. Zvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku.

V druhém významu je slovo v češtině už hodně dlouho.. Znám jednak z oblasti hudby, jednak z poezie – vše laděné melancholicky­.V hudbě má tato skladba určité schéma.

https://www.e­tymonline.com/se­arch?q=blues

U nás se lyrické básně objevily asi v 60. letech – Např. Blues pro bláznivou holku od Václava Hraběte. Jsou i další.

Další odpovědi
quentos

Depku.

Kepler

Je to hudební a pěvecký styl černošských muzikantů. Ten „nový“ amerikanismus vznikl mezi otroky v 19. stol. Slovo blues v angličtině vyjadřuje depresivní, smutný stav. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Blues

zjentek

Ano, zaregistroval jsem, že DNES se mezi mladými u nás na Prajzké šíří „blues“ skutečně v jiném smyslu, než co do spojitosti s hudebním stylem.