martinaa1

Co obsabuje trup letadel?

(olovo, titan, sodík, rtuť- co z toho?)

Nejlepší odpověď
Dochy

Předpokládám myslíš konstrukci pláště?
Pak olovo a rtuť bych asi vynechal, sodík může být v hliníkových slitinách, titanové slitiny se mohou použít na namáhanější části.

Další odpovědi
anonym

Hele – na opisování domácích úkolů si najdi jiný web…
😛
Ale pokud uvedeš své řešení, někdo ti je zkontroluje.
😉

Emefej

Podívej se do tabulek na hustotu kovů a odhadni, který by se asi na konstrukci letadla mohl použít a který rozhodně ne.
Doplňuji:
Hustota pochopitelně není jediným měřítkem, které je určující pro výběr konstrukčního kovu. Důležitá je také pružnost. Tady http://www.prvky­.com/tvrdost-kovu.html najdeš hustotu i moduly pružnosti v přehledné tabulce.

honza19hk

olovo určitě ne,letadlo má být lehké což v případě olova neplatí.
Rtuť už vůbec ne. A co se týče titanu a sodíku můžou být součástí slitin.Jinak pak to samozřejmě obsahuje tepelnou izlolaci,v 10 ti­sích je dost kosa.

Lamalam

Z těch čtyř vyjmenovaných kovů tam nebude rtuť a olovo. Nejvíc tam bude hořčíku a hliníku.

arygnoc

v prípade, že by ste na palubu lietadla chceli vziať ortuť [rtuť] alebo sodík, by ste bol obžalovaný za terorizmus.

ortuť sa na palube lietadla nevyskytuje ani v meracích prístrojoch!
pôsobí totiž ako silné rozpúšťadlo hliníka – alumínia a jeho zliatín.
transport ortuti je z leteckej dopravy vylúčený práve pre jej leptavé účinky [na hliník].

sodík je zasa veľmi reaktívny prvok, ktorý sa prepravuje výhradne v zlúčeninách (výnimky samozrejme existujú).

olovo sa na palube lietadla taktiež nevyskytuje (leda v nejakých izoláciách [odrušenie prístrojov], prípadne batériach [pochybujem], …), alebo iba v minimálnom množstve (rádovo kilogramy).

ostáva teda iba titan, a vami nespomínaný hliník [resp jeho zliatiny].

xxxx*
pre tých, čo sa sťažujú, že nemôžu opalčekovať, tak sem: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/newtonova-tekutina
alebo
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/19854 (hviezdičky)
alebo
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/19854?f=6
xxxx*