Dudu855456

Co obnáší práce sociální pracovnice?

Chtěla bych být sociální pracovnicí.Co tato profese obnáší???

Nejlepší odpověď
mosoj

Moje spolužačka měla tuto kvalifikaci a celý život pracovala v psychiatrické léčebně, kde se starala o zajišťování osobních potřeb hospitalizovaných nemocných ( neplést si se zdravotní sestrou). Těch sociálních pracovnic v terému moc není !

Další odpovědi
Drap

Převážně práci s lidmi. Pokud je jen úřednice, tak zpracovává agendu. Pokud pracuje v terénu, tak pracuje se sociálně ohroženými skupinami.

anonym

Po maturitě v roce 1972 jsem sociální pracovnicí byla. Tato činnost je rozdělena na péči o rodiny s dětmi a o důchodce. Na úseku OPD měly mé kolegyně na starosti šetření sociální potřebnosti v rodinách, zajišťování materiální i právní pomoci převážně s ohledem na děti. V případě, kde rodina nefungovala, jednalo se o zajištění odpovídajícího standardu z materiálního hlediska, ochranné péče až po zajištění náhradní rodiny v případech, kde biologická matka a otec nefungovali, nebo to činit nemohli.
V péči o přestárlé občany to bylo o šetření v rodinách a zajišťování poskytnutí sociálních dávek, zjišťování alimentační povinnosti dětí vůči rodičům (tehdy to fungovalo tak, že k jejich vyměření dával podnět právě odbor OVSaZ – Oddělení péče o důchoce), do mé pracovní náplně spadalo i zajišťování místa v domově důchodců pro ty, kteří již nebyli schopni se o sebe sami starat. Dále jsem v této funkci na základě doporučení lékaře vystavovala průkazky pro tělesně postižené (TP,ZTP,ZTP-P), starala se o přidělení vozidla pro invalidní občany značky Velorex a vyměřovala příspěvek manželkám s dětmi vojáků ZVS.
Tato profese dnes bude obnášet opět péči o sociálně potřebné občany, ať už jde o rodiny s dětmi nebo důchodce. Je to práce hezká, ačkoliv v některých případech i dost smutná. Pokud se pro ni rozhodneš a budeš ji dělat srdcem, bude to v pořádku a bude se Ti líbit. Jenom zvaž i to, že při takové práci se nejednou setkáš se skutečnou bídou a také s tím, kdy potřebný bude Tvou pomoc odmítat přesto, že Ty budeš vědět, jak naléhavě ji potřebuje.

Lucijej

sociální pracovník:

Kdo to je a co dělá? Úkolem sociálního pracovníka je pomáhat lidem při řešení jejich tíživé sociální situace.

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou – zjišťování celkové sociální situace obyvatel v určitém územněsprávním celku – zjišťování skutečné situace v rodinách, které mají problémy s nevyhovujícím bydlením, s neúnosnou finanční situací, s požíváním alkoholu či drog některého člena rodiny, u občanů, kteří z důvodu vysokého věku, nemoci nebo jiného postižení nejsou schopni se o sebe sami postarat – hledání řešení situace spolu s postiženým občanem, poskytování potřebného sociálně právního a sociálně zdravotního poradenství vč. pomoci při podávání různých žádostí a formulářů – koordinování a zabezpečování pečovatelské služby v příslušném územním celku po stránce odborné, provozní i ekonomické včetně kontrolní činnosti – navrhování a v naléhavých případech realizace okamžitého umístění obtížně vychovatelných dětí a mladistvých do náhradní výchovy nahrazující výchovu rodičů do rozhodnutí soudu – sociální práce mezi uprchlíky, bezdomovci, příp. i agresívními jednotlivci – odborná činnost ve střediscích drogové a jiné závislosti – zastupování občanů při soudním a správním řízení.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno jak v kancelářích úřadů i v domácnostech občanů bez nepříznivých vlivů pracovního prostředí, je ale třeba počítat s různými lidskými typy, s nimiž se přijde do kontaktu, včetně agresívních.

S čím pracuje? Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou výpočetní technika, psací potřeby, spisové materiály a hlavně mluvené slovo.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studijního oboru střední odborné, vyšší odborné nebo vysoké školy se sociálním nebo se sociálně právním zaměřením, vztah k lidem, schopnost jednat s lidmi, kultivovaný zjev a vystupování, správnost úsudku, trpělivost. Nevhodné pro občany s těžkými vadami pohybového ústrojí, poruchami pohybové koordinace, poruchami komunikačních schopností, poruchami paměti, recidivujícími psychickými poruchami.Vepište odpověď…

Zdroj: http://www.oc­cupationsguide­.cz/cz/povol/po­volani.aspx?Par=680­.htm