Avatar uživatele
Dudu855456

Co obnáší práce sociální pracovnice?

Chtěla bych být sociální pracovnicí.Co tato profese obnáší???

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Evasky, anonym před 4048 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Moje spolužačka měla tuto kvalifikaci a celý život pracovala v psychiatrické léčebně, kde se starala o zajišťování osobních potřeb hospitalizovaných nemocných ( neplést si se zdravotní sestrou). Těch sociálních pracovnic v terému moc není !

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Převážně práci s lidmi. Pokud je jen úřednice, tak zpracovává agendu. Pokud pracuje v terénu, tak pracuje se sociálně ohroženými skupinami.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Po maturitě v roce 1972 jsem sociální pracovnicí byla. Tato činnost je rozdělena na péči o rodiny s dětmi a o důchodce. Na úseku OPD měly mé kolegyně na starosti šetření sociální potřebnosti v rodinách, zajišťování materiální i právní pomoci převážně s ohledem na děti. V případě, kde rodina nefungovala, jednalo se o zajištění odpovídajícího standardu z materiálního hlediska, ochranné péče až po zajištění náhradní rodiny v případech, kde biologická matka a otec nefungovali, nebo to činit nemohli.
V péči o přestárlé občany to bylo o šetření v rodinách a zajišťování poskytnutí sociálních dávek, zjišťování alimentační povinnosti dětí vůči rodičům (tehdy to fungovalo tak, že k jejich vyměření dával podnět právě odbor OVSaZ – Oddělení péče o důchoce), do mé pracovní náplně spadalo i zajišťování místa v domově důchodců pro ty, kteří již nebyli schopni se o sebe sami starat. Dále jsem v této funkci na základě doporučení lékaře vystavovala průkazky pro tělesně postižené (TP,ZTP,ZTP-P), starala se o přidělení vozidla pro invalidní občany značky Velorex a vyměřovala příspěvek manželkám s dětmi vojáků ZVS.
Tato profese dnes bude obnášet opět péči o sociálně potřebné občany, ať už jde o rodiny s dětmi nebo důchodce. Je to práce hezká, ačkoliv v některých případech i dost smutná. Pokud se pro ni rozhodneš a budeš ji dělat srdcem, bude to v pořádku a bude se Ti líbit. Jenom zvaž i to, že při takové práci se nejednou setkáš se skutečnou bídou a také s tím, kdy potřebný bude Tvou pomoc odmítat přesto, že Ty budeš vědět, jak naléhavě ji potřebuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucijej

sociální pracovník:

Kdo to je a co dělá? Úkolem sociálního pracovníka je pomáhat lidem při řešení jejich tíživé sociální situace.

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou – zjišťování celkové sociální situace obyvatel v určitém územněsprávním celku – zjišťování skutečné situace v rodinách, které mají problémy s nevyhovujícím bydlením, s neúnosnou finanční situací, s požíváním alkoholu či drog některého člena rodiny, u občanů, kteří z důvodu vysokého věku, nemoci nebo jiného postižení nejsou schopni se o sebe sami postarat – hledání řešení situace spolu s postiženým občanem, poskytování potřebného sociálně právního a sociálně zdravotního poradenství vč. pomoci při podávání různých žádostí a formulářů – koordinování a zabezpečování pečovatelské služby v příslušném územním celku po stránce odborné, provozní i ekonomické včetně kontrolní činnosti – navrhování a v naléhavých případech realizace okamžitého umístění obtížně vychovatelných dětí a mladistvých do náhradní výchovy nahrazující výchovu rodičů do rozhodnutí soudu – sociální práce mezi uprchlíky, bezdomovci, příp. i agresívními jednotlivci – odborná činnost ve střediscích drogové a jiné závislosti – zastupování občanů při soudním a správním řízení.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno jak v kancelářích úřadů i v domácnostech občanů bez nepříznivých vlivů pracovního prostředí, je ale třeba počítat s různými lidskými typy, s nimiž se přijde do kontaktu, včetně agresívních.

S čím pracuje? Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou výpočetní technika, psací potřeby, spisové materiály a hlavně mluvené slovo.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studijního oboru střední odborné, vyšší odborné nebo vysoké školy se sociálním nebo se sociálně právním zaměřením, vztah k lidem, schopnost jednat s lidmi, kultivovaný zjev a vystupování, správnost úsudku, trpělivost. Nevhodné pro občany s těžkými vadami pohybového ústrojí, poruchami pohybové koordinace, poruchami komunikačních schopností, poruchami paměti, recidivujícími psychickými poruchami.Vepište odpověď…

Zdroj: http://www.oc­cupationsguide­.cz/cz/povol/po­volani.aspx?Par=680­.htm

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek