zjentek

Co neobyčejného je dnes možné si koupit?

Mám na mysli něco opravdu neobvyklého, co lze s penězi pořídit. Třeba v Japonsku dnes snadno zakoupíme brazilskou holčičku. Asi špatný příklad. Zřejmě omezená představivost. Nevadí. Co ultra-zvláštního ke koupi napadne vás?

Odpovědi
Bobek 2

Zajímavý nápad byl prodej pozemků na Měsíci. Nejen že ten certifikát je zajímavým suvenýrem – něco jako pamětní mince, kterými také nikdo neplatí – ale navíc je to i zajímavé právnicko-filosofické cvičení, které člověka vede k úvahám o podstatě vlastnictví a práva vůbec.

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/poze­mek-na-mesici-si-uz-koupilo-trinact-tisic-cechu-40214789

Hufnágl

Třeba pravou lidskou lebku, cestu a pobyt na Marsu a spousta dalších π -čovin.

Kepler

Nevím, jestli to ještě funguje, ale v USA si mohli nevyléčitelně nemocní boháči koupit box v supermrazničce, kam byli uloženi na neurčitou dobu, než bude lidstvo schopno tělo bez následků rozmrazit, oživit a vyléčit. Je to vlastně taková hodně drahá euthanasie.

Kelt

Už od počátku letopočtu se prodávaly na různých místech ostatky svatých se zaručenými uzdravovacími účinky. No a jsme 2000 let dál, tak to budou ještě lepší věci.

Dochy

Bobek: Docela legrace kupovat si něco k čemu nemám šanci se dostat a co prodejce nevlastní…

Bobek 2

V právu se tomu říká „okupace“. V některých právních systémech to funguje tak, že pokud najdeš věc (nebo pozemek), které nikomu nepatří, tak se prostě můžeš prohlásit za jejich vlastníka. Tj. toho, kdo jako první prohlásí Měsíc za svůj majetek, pak takový právní systém uznává jako právoplatného majitele. Ostatně neprobíhala kolonizace Ameriky právě na tomto principu?

U nás to tak v podstatě funguje třeba s borůvkami nebo klestím v lese: kdo je první najde, toho jsou – a dokonce k tomu ani nepotřebuje souhlas vlastníka lesa.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bc_ni­koho#V%C4%9Bci­_nikoho_v_%C4%8Des­k%C3%A9m_pr%C3%A1vu

V evropském právu je obvyklé, že vlastnictví není právem úplně absolutním a že spoustu věcí ani vlastnit nelze (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Res_extra_com­mercium ) – Američani to ovšem mají nastavené trochu jinak, například vůbec nechrání veřejnou přístupnost krajiny, mohou na svém pozemku libovolně střílet zbloudilce a návštěvníky atd. Nelze se pak divit, jestli se do takového systému vejde i svévolná okupace Měsíce na dálku.

Dochy

„V některých právních systémech to funguje tak, že pokud najdeš věc (nebo pozemek), které nikomu nepatří, tak se prostě můžeš prohlásit za jejich vlastníka.“
V těch případech o kterých jsem slyšel je ale nutné to místo najít a obsadit fyzicky. Nikoli zabořit prst do mapy a říct: „To bude moje“ 😉

Dále, co taková Kosmická smlouva?
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kosmick%C3%A1_smlou­va

Dochy

"Článek II

Kosmický prostor včetně Měsíce a jiných nebeských těles si jednotlivé státy nemohou přivlastnit prohlášením suverenity, užíváním, okupací nebo jakýmkoli jiným způsobem.„
Dle wiki Kosmickou smlouvu podepsala většina států, USA jsou jedním ze 3 "zakládajících členů“, většina zemí tuto smlouvu ratifikovala.