Lenjička

Co nebo kdo je to SOUMAR?

Nejlepší odpověď
panenka

kůň, mezek či jiné domácí zvíře užívané k přepravě nákladů. Často se používá v pouštním nebo horském terénu.

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/soumar

Další odpovědi
annas

Soumar není kříženec, ale jakékoliv zvíře, které nosí náklady, jak uvádí panenka.

Zkřížením oslího hřebce a koňské klisny vzniká mula. Stejně jako mezek, který se rodí po oplodnění oslí klisny koňským hřebcem.

Mezek a mula však mohou sloužit i jako soumaři, budou-li nosit břemena.

vagra

Wikipedie uvádí, že Soumary byli nazýváni také dopravci na starověkých a středověkých obchodních cestách vedoucích přes Alpy a z Alp do střední Evropy. Byli to většinou sedláci, kteří zboží přepravovali za odměnu ve vlastní režii nebo ve službách velkoobchodníků.
Z bezpečnostních důvodů se sdružovali do karavan, případně je doprovázeli obrojenci. Karavany putovaly po celý rok, ale hlavní sezóna byla v době po skončení žní.
Soumaři přepravovali především sůl, drahé látky, jižní plody, koření a víno, obilí, slad, med, chmel, vlnu, kůže, pivo a další především potravinářské produkty. Zboží přepravovali na hřbetech soumarských koní, případně mezků a mul. Denně urazili 25–30 km, nocovali v k tomu účelu zbudovaných sídlištích. Soumaři přepravovali zboží například na Zlaté stezce.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­ma%C5%99i

elektrikář

Soumar je zvíře, kříženec mezi oslem a koněm,Jsou to nenáročná zvířata používana na přepravu nákladů.
Doplňuji:
Omlouvám se člověk neví všechno.