Co nebo kdo je to „kuliočko“?

Neměl jsem tušení o těhle věcech! Díky. :)
Vypadá to, že je tím i postava z filmu Příšerky S.R.O. viz Google obrázky zde:

https://www.go­ogle.cz/search?q=ku­lio%C4%8Dko&bi­w=1120&bih=629&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ved=0a­hUKEwiA_IH-57fRAhVDWCwKHcw2Dz­EQ_AUIBigB

Nejlepší odpověď
annas

Vypadá to tak, že že slova kuločko, kuliferda jsou odvozená od valašsko či slováckého kulifaje ve významu loudal, slc. nadávka hloupému, též větroplach, sprosťák (posměšné pojmenování zemana), staroch ale i čtverák, chytrák atd. Významy různé, protože původ není známý..

Od nás přejaté do polštiny.
Podle Machkova Etymologického slovníku

Dnes s používá různě jako Kuliočko, „počeštěně“ Kulivočko v pohádkách, hrách, hračkách atd. i zahraničních.

Např. Kašpárek Kuliočko, maskot v pohádkách – čipera, čtverák, někdy Kulivočko ve významu bystrozraký, Stejně jako Poldinka, tak i želva se jmenuje Kuliočko.

Jindy Kulivočko = kulí očí – zachránce ve hře, adventura Kuliočko
http://pc.hrej­.cz/preview/ku­livocko-dp-3869/

Takže význam se přizpůsobuje podle obsahu.