Deni Torijev

Co nastane, když se tavná pojistka přepálí?

co nastane když se tavna pojístka přepalí?

Nejlepší odpověď
Justin1

Přepálením tavná pojistka přeruší elektrický obvod a ochrání ho tak před nadměrným proudem, který by mohl způsobit požár. Přepálená tavná pojistka je na vyhození, po odstranění příčiny nadproudu se musí nahradit novou.

To, jestli nastane tma, závisí na tom, jestli potom bude přicházet světlo z jiného zdroje.

Tavná pojistka se přepaluje, zatímco o jističi se říká, že „vybavuje“ (ne že se s někým vybavuje).

Další odpovědi
elkon

Odpojí vadnou část od zdroje.

Emefej

Pokud je pojistka ve světelném obvodu, tak nastane tma.

Kelt

Přeruší se obvod a přestane procházet proud. Všechny zapojené spotřebiče nebudou v daný okamžik fungovat, tedy rádio, televize, počítač, světlo. Je to třeba opravit, vyměnit za novou dobrou pojistku a odpojit i případný spotřebič, jinak se situace může opakovat.

Dochy

co přesně Tě zajímá?

V ideálním případě nastane okamžitě „bezproudí“.

Reálně mohou chvilku v obvodu probíhat napěťové/proudové rázy než se v pojistce uhasí el. oblouk a v obvodu odezní přechodové jevy.

Jinak mezi parametry pojistky patří samozřejmě jmenovité napětí a jmenovitý vypínací proud. Ale důležitý je také max. zkratový proud, který by měla pojistka zvládnout (vypínací schopnost), což je parametr přívodního vedení. Pokud bude zkratový proud větší, pojistka nemusí být schopna uhasit oblouk po přepálení vlákna a tím vlastně selže.