Kelt

Co nám signalizuje výboj při zapnutí šňůry do zásuvky?

Opět jsem si vzal notebook a donesl na svůj psací stůl. Vedle mám zásuvku. Napřed jsem zapnul notebook, pak zapojil šnůru do notebooku a pak jsem zapojil šňůru do zásuvky. Vlastně mám v zásuvce bílou rozdvojku. Protože v blízkosti rozdvojky bylo šero, viděl jsem při zapnutí přeskok jiskry, nebo záblesk – nevím, jak to nazvat. Je to nebezpečné? Může se něco stát? Předpokládám, že mám dobrou rozdvojku, dobrou šňůru. Děkuji.

Odpovědi
Edison

Nabití kondenzátorů na vstupu zdroje. Zkus zdroj vytáhnout se zásuvky a hned se dotknout kolíků zdroje… Koupíš ji dost nepříjemě, ale ne nebezpečně. To se zase „vylejou“ ty kondy do prstíků.

Dochy

Edison: Nemusí být ta zpětná šleha (a spíš nebude). Kondenzátor (kromě menšího odrušovacího) bude až za diodama.

Edison

Mno.. já si to zkusil… Několikrát na několika přístrojích. A kde bereš jistitu, že tam jsou nějaký diody? Správně uspořádaný měnič ty diody fak nepotřebuje. Naopak tam potřebuje docela slušnou kapacitu. A dnes v tom měniči nejso ani diody, vyřešej to jedním IO.

Dochy

Je jedno jestli jsou tam diskrétní diody nebo IO se stejnou nebo podobnou funkcí. Důsledek je, že z toho funkčního kondíku by se napětí nemělo dostat zpět. Filtrační kondenzátor – to je jiná věc a ten klidně trochu kopnout může.

Dochy

Tady je typické blokové schéma:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sp%C3%ADnan%C3%BD_zd­roj