Avatar uživatele
Kelt

Co nám signalizuje výboj při zapnutí šňůry do zásuvky?

Opět jsem si vzal notebook a donesl na svůj psací stůl. Vedle mám zásuvku. Napřed jsem zapnul notebook, pak zapojil šnůru do notebooku a pak jsem zapojil šňůru do zásuvky. Vlastně mám v zásuvce bílou rozdvojku. Protože v blízkosti rozdvojky bylo šero, viděl jsem při zapnutí přeskok jiskry, nebo záblesk – nevím, jak to nazvat. Je to nebezpečné? Může se něco stát? Předpokládám, že mám dobrou rozdvojku, dobrou šňůru. Děkuji.

Zajímavá 0 před 1976 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Nabití kondenzátorů na vstupu zdroje. Zkus zdroj vytáhnout se zásuvky a hned se dotknout kolíků zdroje… Koupíš ji dost nepříjemě, ale ne nebezpečně. To se zase „vylejou“ ty kondy do prstíků.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Edison: Nemusí být ta zpětná šleha (a spíš nebude). Kondenzátor (kromě menšího odrušovacího) bude až za diodama.

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Mno.. já si to zkusil… Několikrát na několika přístrojích. A kde bereš jistitu, že tam jsou nějaký diody? Správně uspořádaný měnič ty diody fak nepotřebuje. Naopak tam potřebuje docela slušnou kapacitu. A dnes v tom měniči nejso ani diody, vyřešej to jedním IO.

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Je jedno jestli jsou tam diskrétní diody nebo IO se stejnou nebo podobnou funkcí. Důsledek je, že z toho funkčního kondíku by se napětí nemělo dostat zpět. Filtrační kondenzátor – to je jiná věc a ten klidně trochu kopnout může.

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tady je typické blokové schéma:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sp%C3%ADnan%C3%BD_zd­roj

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek