Ćo nabidnout ježkovi?

Okolo plotu se večer prochází urostlý ježek. Evidentně shání něco
do sebe. Co bych mu měla poskytnout? Kdysi jsem jednoho mrňouse vzala domů, ale bohužel nepřežil (asi odblešování), tak tohoto urostlého rozhodně domů brát nebudu, ale něco na zub bych mu chtěla poskytnout. Prý se ježkům může dát kočičí konzerva, ale nechci udělat chybu…

Nejlepší odpověď
anonym

VIz „první pomoc ježkům“ od Zdeny Dvorské:

4. Potrava a ubytování
Ježci jsou hmyzožravci, jejich potrava se musí skládat převážně z masa. Jako divoce žijící zvířata reagují citlivě na chybnou, příliš vydatnou nebo neobvyklou potravu. Dávejte ježkovi dostatek potravy, aby nehladověl (denně asi 1/4 jeho váhy).
Příklady základního ježčího jídelníčku:

  • Libové hovězí, telecí, králičí, kuřecí maso – vařené a nakrájené, smíchané buď s vařenou rýží, nudlemi, malými kolínky, flíčky, syrovými vločkami apod. Směs rozředit trochou vody, přidat (3× týdně) vitaminy pro kočky nebo psy (např. Roboran). Některé kvalitní kočičí a psí masové konzervy by už vitaminy a potřebné minerály měly obsahovat (např. Whiskas).
  • Vařené kuřecí krky, které větší ježci obírají až na kost. Menším se musí maso obrat a pokrájet. Ježkům se žvýkáním zpevňují dásně!
  • Maso z výseku – vařené, rovněž tak i vnitřnosti: srdce, slezina.
  • Konzervy pro psy a kočky, které jsou dnes už běžně k dostání: smíchat dle bodu a. Směs se obměňuje přidáním nastrouhané syrové nebo vařené mrkve, jablka, vařeného popř. smaženého vajíčka (tvaroh není moc v oblibě).
  • Kuřecí srdíčka nebo maso z výseku: rozemlít nebo nakrájet, opět smíchat dle bodu a.
  • Syrovou i vařenou rybu bez kostí – nakrájet (není moc v oblibě).
  • Měkkou hrušku, jablko, banán (všichni ježci bez rozdílu milují avokádo). Někteří ježci si ovoce nevšimnou, jiní ho pojídají s chutí, ovšem ne v takovém množství, aby mohlo být jejich hlavní potravou!
  • Přikrmovat lze i masovými granulemi pro koťata a štěňata.
  • Občas dát piškoty (zbytek buchty, puding, kaši).

Nikdy ježkům nedávejte kravské mléko. Dostávají po něm průjem a můžou i uhynout.
Ježkům od 200 gramů se občas podává i živá potrava, např. mouční červi, cvrčci, myší holátka (k dostání v akvaristice).
Ježci si musí zpevňovat dásně – proto je dodré dávat vařené kuřecí krky, kuřecí kosti.

Takže máš správnou informaci.

Další odpovědi
marci1

Kočičí granule mu můžete v pohodě dát. Dále třeba ovesné vločky, kuřecí maso.

cochee

Pokud je ježek velký, umí se postarat sám. Ježek žijící jinde než u tvého plotu s tím taky musí bojovat a nikdo mu nepomůže. Je dohledatelná informace, že ježek vážící 0,6 kg a více už zimu přežije, protože má dostatečné tukové zásoby.

marci1

Již několikrát jsem viděla ježka, který vyjídá kočce z misky granule. Potom se neví, jestli kočka měla vůbec něco k jídlu ! 🙂

gagaga

ja nekolikrat vecer videla , jak jezek " vyzira " talirek mym kocourkum .
( a meli suche granule, ne konzervu ) … :)
a ted, kdyz uz kocky nemam, tak mu davam stejne .., ( i jablicko ) :), ale znamy mi rekl, ze se ma jezek postarat sam o sebe .., ze my " dospelaci " se jim do toho nemame motat ..:)
ale ja davam stejne ( jako v zime ptakum ) :)

  • iv-

anonym

No mně by taky nevadilo, kdyby ten „můj“ ježek žral hlavně ty slimáky, co lezou a všechno žerou a ještě u toho jsou hnusný, studený a nechávaj ty slizký cestičky…
Já bych se do toho ježkům taky nemíchala, ale mám špatný svědomí za toho jednoho, co jsem tak kdysi zachraňovala až jsem ho asi zabila ☹ , ale ony ty blechy s ním skoro hýbaly, to jsem ještě neviděla. Tak jsem ho nakrmila a postříkala sprejem. Ale prý mohl taky umřít na přežrání, mi později řekly dámy z ježčího útulku. Že prý když byl vyhládlý, tak já mu dopřála a on to asi nedal. Člověk by neměl do té přírody moc hrabat a zasahovat. Já jen, že když vidím denně toho „mého“, jak shání, tak bych mu něco dala…ale ocko překvapila s tím avokádem! To budu muset dojet koupit.

gagaga

ja takhle prezrala mravence :(
hned za plotem ( mraveniste – saha mi az do pozemku ), jsem taky v lese ..:), tak jsem jim tam dala sklenici se zbytky medu ( aby si ji vylizali ) :) a asi po tydnu jich byla jenom polovina ( pry se jim zalepila streva ) … rekla mi sousedka .. :(
delam fakt vic skody jak uzitku ;(

anonym

gagaga: Tak tomu přesně rozumím. To jsou takové ty nevyžádané pomoci… ☹

anonym

Bohemico, pokud jde o ježky, tak se zkus na ten článek Zdenky Dvorské podívat. Je tam o ježcích skutečně všechno, včetně odhmyzení. Tím jsi ježkovi nejspíš neublížila. Já na ten článek narazila na netu, když jsem do vyhledávače zadala heslo „Čím se krmí ježek“. Pokud by byli ježci specilisté na hnusné slimáky, tak by to bylo moc fajn.

anonym

ocko: určitě se na ten článek podívám, ale už teď je mi líp, že jsem ježka tehdy neodhmyzila až
do úplného zabití. Stále je lepší pocit, že pošel
na překrmení než na nějakou chemikálii. I když
ve výsledku…