wiera

co na zem na dvorek?

Mám na svém stoletém dvorku starou kostrbatou dlažbu, takové ty dlaždice, co vypadají jako cihly. Už jsou popraskané, takže přeskládání nepřipadá v úvahu. Nemáme dost peněz na rekonstrukci všeho potřebného, tak zjišťujeme, co vše se dá udělat „zadarmo“, nebo za málo peněz. Máme na dvoře psa, který by hrabal, kdybychom tam měly jen hlínu. Mimochodem zem je jílovitá. Voda se do ní špatně vsakává a jde tím pádem do baráku. Dům stojí na nejvyšším místě, pozemek je terasovitý.

Nejlepší odpověď
Drap

Podle popsané situace by bylo nejlepší vše vytrhat, kolem zdí vykopat drážku, min 60 cm hlubokou, raději více a ke zdi dát nopkovoufo lili. Ještě bych natáhl takovou tu žlutou dírkovanou hadici z plastu co největší průměr a vyspádovat ji tak, aby v nejnižším místě měla voda možnost odtékat. Možno i do kanalizace. Celé zasypat štěrkem, raději hrubým. Dvorek snížit cca o 20 cm, zasypat také štěrkem cca 15 cm. Nahoru jemný štěrk, či prosívku. Vše zhutnit a nahoru položit cokoli. Třeba i tu starou dlažbu, dlažbu z placatých kamenů, zámkovou dlažbu.
tím hodně ulevíte přilehlým zdem od povrchové vody a získáte solidní podklad pro téměř jakýkoli povrch dvorku.

Další odpovědi
venkovan

Chtělo by to ten dvorek vidět a vědět jak je využíván – zatěžován stroji, auty apod.
Rozhodně začal bych izolací a drenáží okolo domu. Jen je třeba dát pozor na fakt, že nelze najdenou odkopat celé základy, protože dům do rýhy může „ujet“. Dělá se to po dílech. A potom, drenážní hadici je třeba obsypat drenážním štěrkem, aby jemný píseček časem hadici nezanesl. Osobně drenážní trubku dávám do geotextilie a šterku. Možná, že by nebylo od věci okolo domu udělat vyvýšený chodník, kdery by zachytil a od domu odvedl povrchovou vodu.
Dvůr – pokud bych neměl moc peněz a sil, tak bych udělal štěrkomlatovou příjezdovou cestu (osobní auto, auto s uhlím, dřevem apod.)- na současný dvůr bych navezl rovnou vhodný štěrk a ten řádně uválcoval (zřejmě budou potřeba obrubníky). Příchodový chodník – opět podle peněz. Mohl by být alespoň okolo domu posledních několik metrů z nějakých dlaždic)vhodných k venkovskému dvoru – třeba cihel „kanálek“, ale zbytek opět šterkový, mlatový, zatravněný apod. A zbytek dvora který se již nevyužívá jako dvůr (pro stroje) odbagrovat a navézt zeminu a zasít běžnou travní směsí (nebo hřiťovou, ne reprezentační, ta nic nevydrží) Lze pokrýt zeminou i současný nepojezdový dvůr zeminou, ale asi tak o tloušce 10 cm. Ale trávník bude dřív vysychat. Popravdě, ono to časem taky zaroste pokud není člověk eňoňuňo, tak to vezme. Ke starému dvorupatří staré klasické materiály. Pokud možno, vyhýbal bych se zámkové dlažbě, betonovým dlaždicím apod. I když je to často levný materiál.