Mc Merkurion

Co na to říkáte?

…Povodí Vltavy si nechává vypracovat studii, která v extrémní variantě „suchý Orlík“ počítá s úplným vypuštěním nádrže jako prevence proti povodním…
zaujalo mě video v tomto článku,čekal jsem,že se zde něco dozvím od odborníků,ale překvapilo mě,a nejvíc „klientka kempu“,od které jsem se dozvěděl.že to není možné,jelikož,kdyby Orlík vypustili,tak hráz spadne,jelikož jí drží voda.Věděli jste to?Dávám to do kategorie aktuality,protože kategorie FÓR DNE tu není…
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/337572-precerpavaci-elektrarna-na-orliku-by-vyuzila-prebytky-slunecnich-elektraren.html,ho­voří v čase 0.24

Odpovědi
anonym

jiná odpověď

Doplňuji:
Opravdu existují konstrukce přehradní hráze, které může úplné vypuštění vody ´nad´ destabilizovat – ale to není případ Orlíku…
😉
Každopádně – když jsem o této studii slyšel před nějakou dobou poprvé, docela jsem se zasmál, protože – i kdybych pominul význam této přehrady pro energetiku (máme v současnosti i výhledově nadbytek výráběného výkonu, takže důležitější je případná funkce regulační), Orlík byl vybudován a slouží primárně jako zásobárna vody pro široké okolí a v horizontu několika desítek let je nenahraditelný (pokud vůbec).
Domnívám se, že vypracování studie má dva stěžejní cíle:

  • utratit ´vhodným směrem´ nějaký ten peníz
  • vysvětit naivům, že povodně opravdu není možné plně kompenzovat

Lamalam

jiná odpověď

Hráz určitě nespadne. Když jí stavěli, tak jí žádná voda nepodpírala.

Libuška123

jiná odpověď

Mc Merkurion

ad mowla
na jiném webu jsem se dozvěděl,že s tou zásobárnou vody to prý dneska není už tak horký,jak to bývalo,píšu jak jsem si to přeložil,ohledně studie a konstrukcí přehrad také nebudu rozebírat,je samozřejmé,že je několik typů,ale mě zaujala tato úvaha o Orlíku,jelikož je to nedávno (2009),co byl kvůli opravě vypuštěný,hlavně jsem čekal,že tam budou hovořit nějací odborníci,jinak s těmi cíli souhlasím…

anonym

Ještě k té ´reportáži´ – velice mne pobavil i ten děda, jak žádal hráznou o odpuštění vody…
😉
Představa, že hrázná reguluje průtok na přání nějakého rekreanta je opravdu zábavná (jako by si dotyčná mohla dělat, co se jí zamane…).

Mc Merkurion

no dyť to povídám,opomenu technickou stránku,ale to video stálo za to,a o serióznosti novinek vím svý,proto jsem hledal informace jinde,ale o to video jsem se musel podělit…

anonym

Obávám se (ale neznám přesná data), že s tou vodou to bude čím dál ´žhavější´ – obecně se zásoby podzemních vod snižují.
Každopádně – na Novinkách nelze čekat nějakou věcnou (či snad dokonce odbornou) diskusi – vždyť to je bulvár toho nejhoršího kalibru, hlavním cílem je vzbuzovat emoce (strach, nasranost – nasraní nebo vystrašení lidé se nejsnáze ovládají).
😉