Miroslavst

Co na to říkáte?

Každý máme svého vězně?!
Nedávno jsem se účastnil rozhovoru několika lidí. Žehrali na stát, jak je obírá, kde může. Na daních hlavně. Na různých poplatcích. A kam, že ty peníze jdou… Pak přišel jeden známý, který pracuje pro Vězeňskou službu České republiky. Jeho příspěvek do debaty vzal dech všem. Tak doporučuji – vezměte si nitroglycerin, pokud budete číst dál…
Všichni pojištění přemýšlí, kam asi jdou jejich pojistky, když musejí platit u lékaře. Je spousta lidí, kteří prostě nemarodí. Sami dbají o to, aby k lékaři nemuseli, svým životním stylem. A když se jim stane třeba úraz, nejenom, že zacvakají poplatky a léky, ale ještě ostrouhají na nemocenské. A nebo novorozeně. To je, pane, spotřeba nemocniční elektřiny, stravy a všeho. Tam ty poplatky „opravdu chápu". Ať si holátko zvyká. Platit bude až do smrti. Možná by časem měli zavést poplatky, kterými se bude přispívat na úmrtí. Vždyť vás musejí odvézt, převléct, sepsat úmrtní list – to je teprve práce. A přece byste nechtěli, aby to za vás někdo platil.
Všichni přemýšlí, co se platí z jejich daní. Je toho spousta a spousta. A teď si představte ten šok, když uvedený zaměstnanec státu, velmi tiše – na půl úst, aby ho snad neslyšelo moc lidí, řekl tu šokující zprávu: Ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zkrátka prostě „sociálka", dává měsíčně na každého vězně 16.000,– Kč z našich daní! Dýcháte ještě? Pak jste docela otrlí, protože většině kolem stojících tato zpráva vyrazila dech. Nebudu teď uvažovat, nakolik tato zpráva může být nadnesená. Ale kdo by platil všechno to okolo (soud, převozy z věznice a do ní, pobyt vězně – pokud nechce pracovat a všechno to hradit sám). Také nebudu počítat, kolik stojí daňové poplatníky měsíčně provoz celé věznice. Mám jiné informace.
Našel jsem si dostupné informace o nejznámější pražské věznici Ruzyně. Už tam je spousta zajímavostí. On to asi málokdo čte, jinak by asi už dávno lidé vznesli otázku „Cože?!", při čtení těchto informací.
Vězte tedy, že věznice například zajišťuje (dle zákona):

  • věznice poskytuje obviněným pravidelnou stravu za podmínek a v hodnotách, které odpovídají udržení zdraví a přihlížejí k jejich zdravotnímu stavu a věku,
  • věznice zajišťuje právo obviněným na poskytování duchovních a sociálních služeb,
  • věznice zajišťuje obviněným knihy, denní tisk a časopisy…

A co právě Ruzyně nabízí vězňům dále? Zadržte dech, zklidněte tep a čtěte…

  • Jazykové kroužky (němčina, angličtina),
  • sociálně právní poradenství, rozpravy s duchovním, besedy pro odsouzené na dané téma,
  • kroužky (výtvarný, hudební, akvaristický, šachový, zahradnický, právního minima, audio, video),
  • akce kulturního a sportovního charakteru, individuální činnost dle vlastního výběru (návštěva koncertů a sportovních akcí, nohejbal, volejbal, košíková, stolní tenis, tenis).

Stačí vám to už? O povinnosti pracovat není nikde ani řádka.
Ne, já nejsem zastáncem toho názoru, že ve vězení končí vždy skutečně vinní a že jsou všichni a bez rozdílu nenapravitelní, ale přesto – jsou tam z nějakého důvodu.
Všechny ty předchozí volnočasové aktivity si ale třeba moje známé, matky několika dětí, prostě nemohou pro své děti dovolit. A málokdo ze spousty dalších lidí ani pro sebe.
Co z toho tedy vyplývá? Nepříjemná bilance – platíte na zábavu těch, kteří jsou na okraji společnosti. Tak by se to dalo říci. Ale nechť si každý udělá názor sám, já jen konstatuji informace. A jestli čekáte dnes nějaké řešení, máte ho mít. I když není nic moc.
Až mě všechno přestane bavit a prostě nebudu mít náladu, asi se nechám zavřít. A vy mi hezky našetřete…
Co kdybych si po dopolední hodině klavíru, chtěl ještě po odpolední svačině (vězni jedí pětkrát denně) zahrát třeba tenis? Tak nevím… Možná by bylo někdy lepší, kdyby odsouzení zůstali venku a my všichni šli do vězení. Oni by pak museli pracovat na nás. To by asi byl skutečný trest a tryzna – každý měsíc vidět na složenkách a účtech, kolik stojí svoboda a život v této zemi.

Doplňuji:
Omlouvám se, že jsem vás uvedl v omyl, tím, že jste si mysleli, že jsem to psal já. Ale otázka zní: Co na to říkáte? a ten text mluví za všechno. Jak uvedla večernice, je jedno kdo to napsal, podstata tkví v tom, že „slušní“ ani nevydělají tolik peněz a žijou od výplaty k výplatě a to kolikrát čekají na výplatu jak na smilování. Přemýšlí nad tím, co dnes k obědu a co k večeři-no tu odbydu rohlíkem s paštikou to tolik nestojí a ještě zbyde na ráno. A ejhle ten, který je za svůj čin potrestán se má jak v bavlnce.
Kdo z vás má na kroužek angličtiny, tak aby si nemusel odtrhnout od huby? Vězeň dostane najíst a ještě se přiučí cizímu jazyku. Kdo z vás se byl naposledy protáhnout v posilovně a kolik jste za to protažení dali? On si jen tak před spaním zajde zacvičit, aby měl postavu ok. A co ho to stojí? Nic.
A už vůbec nemusí myslet na to, jestli bude mít co jíst koncem měsíce. Samozřejmě, že bude.
Takže ještě jednou, co na to říkáte?

Nejlepší odpověď
kropitko

Miroslave omlouvám se,ale já si to přečtu až později. Je to děsně dlouhý..:-(

Tak nic,tak díky Rynkovi si to budu moct přečíst v originále.

Další odpovědi
rynek878

no,tak se podívejte na to dílko,je to kopírovaný odsud:

Zdroj: http://www.na­zorne.cz/david-froelich/clan­ky/kazdy-mame-sveho-vezne

GangstaHelper

Je to šílené, až k pláči.

Vždyť se tam opravdu mají lépe než doma, v pěkném kolektivu spoluvězňů…

Celkem hezky jste to napsal. Myslím, že kdybyste si založil blog, měl byste s ním docela i úspěch. Často mám pocit, že tady ale nechodíte za tím účelem, za kterým byste měl.

BEAES

…hmm v tomto státě je všechno naopak

ten který je

No já raději budu makat a budu platit složenky na svobodě. 😉

led

To opisuješ pobyt v pionierskom tábore?

súhlasím s „Ten ktery je“ – sloboda je najkrajšia

NickD

před pár lety jsem četl článek,jak si měkde v Americe vězni stěžovali,že nosí růžový stejnokroj,musí tvrdě pracovat,spí ve stanech,atd. Ředitel věznice na to jednoduše odpověděl.„Vždyť jsou tu za trest a to,že se o ty lumpy staráme stojí peníze,tak ať si na to vydělají.Navíc mají možnost si i vydělat.Vždyť se vězením vzdali svobody a tady pro mě neplatí.“ Ve skutečnosti argumentoval tím,že podmínky ve zmíněné věznici nejsou lehké,ale vísledkem bylo jen 10% vězňů,kteří se vrátili zpět!
Já osobně bych takový přístup uvítal i u nás.Starat se o důchodce? Ano.,ale o vězně určitě ne.Vždyť jim k tomu lázeňskému pobytu chybí akorát moře a to si i dnes spousta lidí nemůže dovolit.

Sandy

Tak to je celkem zajímavé. Skutečně jsem netušila, že jeden vězeň vyjde na tolik peněz. Ale na druhou stranu – kdyby nedávali ty peníze na vězně, skutečně si myslíte, že by je dávali nám? Pokud by nebylo věznic, měli bychom možná měsíčně o stokorunu víc, ale jaká by tady pak byla kriminalita??? Takhle se člověk alespoň relativně ( a po většinu času) cítí bezpečně. Věděli jste, že v některých částech světa lidé absolutně automaticky překračují mrtvá těla na chodníku? A přijde jim to normální. Za to by mi ta stokoruna rozhodně nestála.
Uznávám, že ty aktivity by se trochu omezit mohly, ale podle mě netvoří až tak moc významnou část z těch šestnácti tisíc. A nikdy si nemůžete být jisti, co se Vám stane. Co kdyby by vás třeba neprávem odsoudili na pět let? Nebo Vašeho otce, sestru, nejlepšího přítele? Myslím, že pak byste tyto aktivity uvítali jak pro sebe, tak pro své blízké kterým byste jistě přáli, aby jim to rychle uteklo.

iwetax

Pane Miroslavste, to je stejný jako s těžce nemocnými. Místo aby mohli dožít s blízkými doma jsou opuštěni v ústavech a celí dny koukaj do stropu za 32000kč. Když se rozhodnete o nemocného starat stane se z vás sociální případ!

oskar

Vězen by si měl na sebe vydělat,vždyť to vlastně platime všechno my,daňovi poplatnici.

gnr54

To je holá skutečnost.Za komanču musel každý mukl makat.Vozila jsem jim materiál,tak proto to vím.Oni se dnes mají docela dobře,nemakaj a přitom maj vymoženosti,které nemá ani kolikrát civil.Já bych jim ten trest tak z nepříjemnila,že by si každý rozmyslel na svobodě páchat další trestnou činnost.

vecernice

Mě je docela jedno kdo to napsal,nebo vymyslel.Jen když si tak představím jak dlouho na ty prachy dřu já,tak se mi chce…

FOG

To neni jen v tomto state,jak nekdo psal.A ted si jeste predstavte,ze krome toho posilovani,celkem slusneho jidla atd. si tam nekteri napisou i knihu.
Je to vuci spolecnosti nespravedlive,ale radeji zustanu na svobode a budu makat,pokud budu mit praci a trosku toho zdravi.

Lucimia

To hrůza hrůzoucí!!!!!! 16000 na každého vězně??? Co si tam vyžírají, za takový peníze? Makat by měli, jsou tam za trest, ne že to budeme platit my!!!!! Mám dost! Kdyby se radši dalo na ODN, kdyby mohlo být na takových odděleních víc sester, aby se mohly o všechny starat (ve 3 se 60 pacientů skutečně nestihne)… připlatilo se na důchody apod. už radši mlčím!

sobotkova

Já trubka jsem invalidní, mám otevřené obě nohy, důchod nemám tak makám doma, denně až 16 hodin u počítače, stejně to stačí sotva na základní potřeby, za pronájem s rodinou platíme v Brně bez inkasa přes 12000, vyčerpaná jsem občas, že padám na hubu…ŽE BYCH SI ŠLA ODPOČINOUT?
BA NE, NEMUSÍM MÍT VŠECHNO, NEZÁVIDÍM..
JSOU U NÁS JINÍ VYŽÍRKOVÉ, KTEŘÍ NÁS STOJÍ VÍCE.
A hlavně , stačí chybička, třeba nechtěná a můžeme se tam octnout každý.Takže kdyby něco , já nic, já muzikant..

kropitko

Moje kamarádka je ve vězení,její manžel jí byl nedávno navštívit,na nohou měla boty o tři čísla větší, místo 55 kg neměla ani 50 kg,vlasy hrůza . Totálně sešlá,kamarád říkal,že vypadala jak hodně ošklivej malej chlap.....tak kde je ta vaše péče o vězně????

anonym

No vezenstvi se na nase ukory polepsilo diky EU.V Nemecku prepych,v Anglii take i v Rakousku.V An­glii bezi v televizi porad s nazvem-Miluji zivot ve vezeni-to vypovida snad za vsechno.Tak proc by se nase zaprodana vlada nemela rovnat svetu ze?Drive se trestalo a kdyz nepracoval,tak to musel venku zaplatit.Dnes nepracuje tudiz neplati a venku pracovat take nebude(protoze se odnaucil)a nejake soudy,advokaty at zaplati jiny,ja si zase jdu sednout.Pro chytraky zaopatreny zivot-pro pracujici lid zivotni kolotoc z ktereho boli hlava.

rynek878

možná by stačily,dvě tři věty a přidat link k nahlédnutí,nebo se snad mýlím?

kropitko

Taky si myslím,málem jsem obdivovala Miroslava,jak dokáže sesmolit takovou slohovou práci…

standa

Váš příspěvek jsem nečetl, proto jej ani nehodnotím… a nevyužívám rubriku „odpovědět“.

Ale dávám vám ke zvážení, zda si nemyslíte, že tento TYP příspěvků (nejen kvůli neuvěřitelné délce) na tento server nepatří.

Co si myslíte o mém kontroverzním stanovisku ? 🙂

annas

Připojuji se k Vašemu názoru.

kropitko

Já si to přečtu v originále, Rynek tam hodil odkaz

Miroslavst

Jak je v nadpise uvedeno, otázka zní: Co na to říkáte?
Tudíž příspěvek, který jsem vložil je standardní otázkou, která zní co na to říkáte?
Nic víc, nic míň. Chci jen znát názor ostatních na toto téma.
Vaše stanovisko je vaše rozhodnutí, úplně to stejné, jako když otázku přečtete a odpovíte nebo neodpovíte.

standa

tak jo, když standardní, tak standardní…, přít se nebudu 🙂