Anikitos

Co myslíte, že se stalo se zmizelými ostrovy?

Ostrovy, či kontinenty (i města) jako Atlantida, Lemurie, Mu, Ys, Avalon, Hyperborea, Eldorado atd jsou dost známé, ale jejich existence nebyla nikdy potvrzena ani zaznamenána, vše jsou jen spekulace anebo jsou úplnými legendami. Pokud vůbec existovaly, tak byly potopeny/zničeny už v pradávnu. Existovaly ale i ostrovy, které byly v historii několikrát zaznamenány na mapu nebo navštíveny mořeplavci atd. ale v dnenší době po nich není ani stopa.

TOP5️ OSTROVOV, KTORÉ ZÁHADNE ZMIZLI:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=lrsEWlR9ckw (youtube kanály moc nesleduju, ale tenhle mívá zajímavou tvorbu). Ten poslední 5. ostrov „zmizel“ dokonce v roce 2000/2012.

Ostrovy jako:
Antillia (Ostrov sedmi měst) – objevoval se na mapách od roku 714 až do 15. století, nacházet se měla za Španělskem v Atlantickém oceánu.
Buss (https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Buss_Island) – objevený v 16. století mezi Irskem a Gronskem, zaznačen na několika soudobých mapách.
Bermeja – u Mexika, dodnes ho mexičané hledají, dokonce ostrov použili jako záminku k nároku na bohatou vodní plochu (na ropu).
Sannikovova země – u Sibiře v Arktickém moři, objeven v 18. stol. za kartografické expedice, znovuobjeven kýmsi jiným o pár let později. Druhá expedice, která ostrov hledala, se uskutečnila ve 20. stoletím a všichni průzkumníky se nikdy nenašli (loď-ledoborec zůstal zamrzlý, celá posádka se údajně vydala hledat ostrov po svých).
Sandy Island – zaznamenán slavným J. Cookem a jinýma, zmapován, detailně popsán, zobrazován až do dnešní doby na moderních mapách (do r. 2012), ale nic tam není – ani pod vodou…

Seznam legendárních míst:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Le­gend%C3%A1rn%C3­%AD_m%C3%ADsta

Rozdíl mezi kontinety/ostrovy jako je Atlantida aj. je v tom, že tyto nejsou zcela bájné, byly zaznamenány, možná navštíveny, skutečně se věřilo v jejich reálnou existenci a říká se jim Přízračné ostrovy. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99%C3%AD­zra%C4%8Dn%C3%BD_os­trov

Jsou i jiné takové místa (ale uvedl jsem jen ty z videa). Jde o to, že právě tyto ostrovy jsou zobrazovýny na několika mapách, od různých autorů i z různých dob; některé z nich mají dokonce kromě zakreslení na mapě i popis místní krajiny, fauny a flory,… Myslíte, že některé z těchto ostrovů skutečně existovaly? Jestli jo, tak co si myslíte, že se s nimi stalo? Vymysleli si je autoři, byli zmateni optickými klamy, – fatou morganou neb ostrovy skutečně zmizely, potopily se?

Nejlepší odpověď
annas

Avalon, Lemurie, Atlantida: Bájné ostrovy, které lidé nepřestali hledat

"S největší pravděpodobností nikdy neexistovaly, a přece mnoho dobrodruhů stále doufá v jejich nalezení. Vodítkem je jim často jen jediná písemná zmínka, která rozdmýchala bohatou lidskou fantazii

Avalon

Kde: Britské ostrovy
První zmínka: 12. století
Bájný ostrov, na němž měl král Artuš najít svůj poslední odpočinek, získal své jméno po jablku atd.

Tehdejší mniši podle nich mohli fascinující nález zinscenovat, aby ekonomicky pomohli svému klášteru, který krátce předtím vyhořel.

Lemurie

Kde: Indický oceán
První zmínka: 19. století

Poměrně mladého data jsou zvěsti o ostrově Lemurie, který se měl nacházet v Indickém oceánu, kdesi mezi Srí Lankou a Madagaskarem. Vědci si v 19. století nedokázali vysvětlit, jak je možné, že podivní lemurové žijí pouze na Madagaskaru, přičemž v Indii se objevovaly kosterní pozůstatky těchto poloopic.
atd.
když už se vědci existencí Lemurie dávno seriózně nezabývají, bájný kontinent se stále čas od času objeví v okultní literatuře či v díle spisovatelů krásné literatury.

Bujan

Kde: Baltské nebo Černé moře
První zmínka: středověk

Tajemná pevnina, jejíž polohu dnes už nikdo s jistotou nedokáže určit, je zmiňována ve starém ruském bájesloví. V mnoha tamních pohádkách se objevuje jakýsi ostrov Bujan, na němž leží kámen označující střed světa. Roste zde také dub, v jehož větvích je ukryta smrt Kostěje Nesmrtelného. Tento strom měl v náboženství starých Slovanů mimořádně velký význam, byl považován za posvátný. atd.

Cantre’r Gwaelod

Kde: Irské moře
První zmínka: 13. století

Mytické zaplavené království Cantre’r Gwaelod se často označuje jako velšská Atlantida. Podle dávných pověstí se nacházelo na západ od Walesu, kdesi v dnešní Cardiganské zátoce, asi 30 km od pobřeží. O bájné zemi se zmiňuje vůbec nejstarší velšský rukopis, který se do současnosti dochoval atd.

Přestože se v minulých stoletích objevily zprávy o objevech zatopeného království v Cardiganské zátoce, dnešní vědci nemají pro jeho existenci žádné důkazy. Vznik legendy mohly podnítit podivné přírodní útvary u vesnice Ynyslas, kde na pobřeží trčí z písku konzervované pařezy, staré až 5 000 let."

Kde: Atlantský oceán
První zmínka: 360 př. n. l.

Mezi bájné ostrovy samozřejmě patří i Atlantida. Proslavil ji řecký filozof Platón, který ve svých dialozích Tímaios a Kritiás podal zevrubný popis dávné vyspělé civilizace, kterou před mnoha tisíci lety uvrhla pod hladinu moře devastující přírodní katastrofa. Kromě Platóna se ale nedochoval jediný střípek popisující tytéž události, a to k nám přes tisíce let historie doputovaly stovky archaických řeckých her, veršů a filozofických pojednání. atd.

Je možné, že , že matematické a umně ukryté mystické hrátky „navěsil“ Platón na střípek pověsti o městě, které skutečně existovalo."

https://www.sto­plusjednicka.cz/a­valon-lemurie-atlantida-bajne-ostrovy-ktere-lide-neprestali-hledat

Existovalo bájné Eldorádo? Geoglyfy v Amazonii svědčí o neznámé dávné civilizaci

Nečekaný amazonský objev nejenže podrývá kořeny dosavadních vědeckých dogmatů o deštném pralese, ale navíc přináší trochu respektu k doposud vysmívaným bájím a pověstem. V legendách kmene Kuikurů například přežívá vyprávění o předcích žijících ve vyspělých městech v povodí řeky Xingú. Nejslavnější legendou je pak ztracené „zlaté“ město Eldorádo, jehož existence byla vědeckým světem důrazně popřena. Pokud ale v amazonských deštných pralesích vyspělá civilizace existovala, mohlo se zde nacházet i Eldorádo. Možná nebylo celé ze zlata, mohlo překypovat na svou dobu nezvyklým bohatstvím. atd. "
https://www.na­tional-geographic.cz/ma­gazin-ng/geoglyfy-v-amazonii-svedci-o-nezname-davne-civilizaci-eldorado-mozna-neni-mytus-20190718.html

Země Mu
wikipedia.org/wi­ki/Mu_(ztracen%C3%BD_kon­tinent)

V odkazu najdete seznam fiktivních zemí,

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Fictional_cou­ntry

Např. Lyonese – keltslý příběh o Trisatanovi, Azltán – země Aztéků , Shambal – buddhismus atd.

Co si myslím? Mýtická i legendární vyprávění ukazují, jak mysleli dávní předkové, čemu přikládali význam. Dnes vyprávění vzbuzuje fantasii, představy o něčem, možná neskutečném, s čím se těžko setkáme. Oživují je spisovatelé, často i filmaři.. Zpravidla jde o romantické snové příběhy, které odpoutávají od
realistické skutečnosti ,

Myslím si, že mýtus není pravda ani lež, neukazuje dobro ani zlo, ale stojí někde uprostřed. Je logicky nevyvratitelný, protože všechno je dávná a dávná minulost, není možné zjistit všechny podmínky existence … .

Někdy platí – staré mýty, nová fakta … Jinak souhlasím s uvedenými slovy R. Fulghuma

Věřím, že fantazie je silnější než vědění.
Že mýty mají větší moc než historie.
Že sny jsou mocnější než skutečnost.
Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností atd. … "

Zdroj: https://citaty­.net/temata/my­tus/

Další odpovědi
led

Neberte nám naše sny! Tá krása veriť nadprirodzeným javom, vidieť záhady života, snívať, že ta kdesi čaká ten záhadný ostrov, nedotknutý civilizáciou, spojiť predstavy a vidiny so skutočnosťou a prežívať to, čo nikto neprežil, kráčať po stopách objaviteľov a veriť v stretnutie s legendou, ľuďmi z Atlantídy, vidieť stavbu Babylonskej veže. Neberte nám sny prostým reálnym výrokom „to nikdy nebolo, nie je a nebude skutočnosťou“ Neberte nám sny!