LůcaDůcaPůca

Co myslíte že bylo první ? Vejce nebo slepice ?

Nejlepší odpověď
anonym

První bylo vejce – známé již od pravěku. Dále byl divoký kur ze kterého člověk vyšlechtil slepici domácí. Člověk ovšem vyšlechtil slepici tak, aby mu vyhovovala po všech stránkách.
Doplňuji:
Nevím tedy jestli existuje i jiný opeřenec než je slepice domácí, který s přestávkami snáší vejce každý den aniž by z toho měl nějaký vlastní užitek. Vejce, která dnes známe od slepic jsou také dané šlechtěním, neboť jím se zvířata změní. Stačí se podívat na některé předky a sama uvidíte ten rozdíl.

Další odpovědi
annas

Jedno z mnoha otázek a moje odpověď na ni.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vejce-nebo-slepice

Jde o filozofickou otázku, která vrtala hlavou již řeckým filozofům. Např. Aristoteles věřil, že jak slepice, tak vejce musely existovat současně: „První člověk na zemi by musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, či nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce.“
Mám pocit, že Platon tvrdil, že na tuto otázku nelze odpovědět.
Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice. Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták – paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace: Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

Další názory v odkazu
http://www.slo­vodne.cz/slovod­ne/vejce-nebo-slepice/

Stejně je zajímavá další otázka

Byli Adam s Evou první lidé na planetě Zemi?

Drap

Podobná otázka zde byla už mnohokrát. První byla slepice......­.........a nebo ne ?

mosoj

První byl Adam a Eva. Pak to již šlo jak po drátě.

Protiva

A Bůh stvořil slepici a kohouta. Potom řekl milujte se a množte se!
Slepice snesla první vejce.
Ó, jak my věřící to máme jednoduché.

natybubu

no já si myslím vejce, protože se mohly zkřížit nějaké dva podobné druhy a pak už z toho byla ta slepice

Majnkraftik

Vejce jelikož je kladli dinoši neeee?

venkovan

Buňka která měla možnost se dělit – množit. To co bylo po je jen obyčejná neznalost a hledání problémů tak, kde nejsou.

Lukasy

Slepice, jak by se asi samo sneslo vejce?
Doplňuji:
mosoj
Neni pravda prvni byla Lilith.

Dračice

vejce a z vejce se vylíhla slepice. Myslím si to. A proč tě to zajímá

anonym

První byla chybná otázka a jako druhá byla chybná odpověď

Mapel

Jednoznačně vejce. Dávno to už dokázal Jára Cimrman ve svém vědeckém pojednání Jak vejce vyhrálo nad slepicí. Neznalost tohoto díla je opravdu trestuhodné.