Co myslíte, že by Jan Hus říkal na husity?

Ano, husité sice bojovali v jeho jménu, ale myslíte, že kdyby Jan Hus viděl a věděl by o tom, jak se chovali a co dělali, že by s nimi souhlasil, nebo by byl proti takovém jednání ve formě násilné vzpoury, rabování, vypalování a zbytečného násilí? Mně osobně připadá, že upálení Jana Husa byla pouhá záminka k tomu, aby mohla vzniknout taková skupina, respektive hnutí, protože husité se chovali v některých ohledech dost pokrytecky a chovali se i proti jeho učení. Samozřejmě že teď mluvím spíše o těch násilných husitech, nikoliv o těch „umírněných“.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že Hus by s nimi nesouhlasil, protože neuznával násíli, tvrdil, že proti nespravedlnosti lidské a zlu stojí pravda, tedy spravedlnost boží. Proto pravdu mluvil a hájil ji … až do své smrti.

Uvědomil si, že je třeba přijmout trest, i když mu jej udělili ti mocnější. Ale právě hlásáním pravdy, ukazovaním na jejich nešvary, se stta,l silným, zatím co ti mocní ukázali svou slabost a strach.

Vyplývá to i z jeho slov.

„Mír má tři různé stránky: mír člověka s Bohem, člověka se sebou samým a člověka s bližním. A celý tento mír má svůj základ v zachovávání Božích příkazů“. Jan Hus

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Jan_Hus

--

"Jan Hus nemůže být považován za hlavní příčinu následujících tragických válek, protože k tomuto vyústění by zřejmě došlo tak jak tak. Hlavní vinu nesou ti, kdo se dopouštěli krutých nespravedlností jak coby světští, tak církevní mocipáni.

Betlémský kazatel nebyl ani původcem českého reformního hnutí. Nikoli Hus zformoval tento myšlenkový proud, ale hnutí si zformovalo Husa. "Ctirad Václav Pospíšil

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Jan_Hus

Další odpovědi
Kepler

„Bože, co jsem to učinilI Raději jsem měl odvolat.“

Kryšpín

Těžko říct, ale co by řekl na Rakušáky v první válce a skopčáky v druhé