Jikra

Co myslíte že asi uvidíte?

Vážení, jestli pak víte co uvidíte kdybych vám náhodou odhalil své ledví? Co to to ledví vlastně je?
Omlouvám se ale vůdec mi nenapadá kategorie kam to zařadit.

Nejlepší odpověď
annas

Pro zajímavost etymologie tohoto slova, která vysvětluje i významy..

Ledví , ledvie. Od tohoto tvaru bylo odvozené slovo ledv-ina. Ledví přeneseně znamenalo i vnitřnosti, útroby , nitro. Protože i ledviny jako srdce a játra byly pokládány za sídlo duše, dostává „ledví“ význam „nitro“ jakožto sídlo duševní činnosti., myšlení.
Stejně jako staré jméno ledvin „isto“ mohlo být přeneseno i jiným směrem (pro svou podobu) i na varlata, tak se i ledví chápalo jako plodidlo, bedra, slabiny.

V. Machek: Etymologický slovník jazyka českého
Doplňuji:
Ještě doplním význam slova bedra, jak je uvádí stč. a etymologický slovník. Je běžné, že některé původní významy zanikají, jiné se posouvají a chápou jinak.

  1. bedra, ledví, část zad mezi žebry a kyčlemi
  2. bok, oblast kolem kyčle
  3. svá bedra podkasati, své bedry podpásati připravit se, zvl. k boji
  4. opásati bedry čí čím vyzbrojit někoho něčím
  5. kyčel, kyčelní kloub
  6. lůno, klín, slabiny, zvl. pohlavní orgány
  7. vyjíti z bedra koho, být zplozen někým
  8. nitro, vnitřek
  9. stehno
  10. brnění chránící nohy

Časem se výraz bedro stal nezřetelným a „vzít na svá bedra“ se chápe jako na zádech, na ramenou.. Takže význam se posunul.

Určitě však ledví nejsou bedra = záda , ale původní bedra = dolní strana hřbetu naproti břichu..

Další odpovědi
briketka10

asi bych viděla ledviny koukni se do Etymologie názvů vnitřních orgánů: játra, ledviny, slezina
zdroj :
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/etymologie-nazvu-vnitrnich-organu-jatra-ledviny-slezina

Drap

Má několik významů : touha, vzrušivost , ale také nitro nebo tajemno , někdy i takto zřejmě označováný vnitřní orgány, ledviny játra.....

fcoop

Odhalit své ledví = ukázat,jaký jsem ve skutečnosti,nechat někoho,aby se mi podíval do hlavy,odhalit své úmysly,konec přetvářky a pod.
Takové ledví našich vrcholných politiků,včetně hradního panáčka – to by byl těžkej nářez.

anonym

Asi toto:

ledví, Význam slova

One Response to ledví … Slovo „ledví“ pochází ze staročeštiny a znamená bedra (ramena). Známý výrok „Bůh zkoumá ledví člověka“ znamená „Bůh zkoumá, co člověk unese“.

www.vyznamslo­va.cz/ledvi/

hanulka11

myslím, že je to něco sktytého – neviděla bych zřejmě nic

anonym

tak nám ho odhaľte, prosíííím.

briketka10

jo, ale odkaz od „ocko“ se nezobrazí :(

annas

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Tqu0sQwDuV­wJ:www.ddmkopriv­nice.edunet.cz/ga­llery.php%3Fak­ce%3Dcomment_fu­llview%26medi­a_id%3D327+&cd=2&hl=cs&c­t=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Ad Briketka také jem neotevřela. Ale podle citace věty jsem našla. Není to ale odborná stránka, navíc vysvětlení je chybné. slovo ledví je všeslovanské, existovalo již v praslovanštině, samozřejmě tehdejším pravopisem l,edv6ja – (6 = měkký jer). Výraz bedra pro záda vznikl až mnohem později. Jungmann ještě neuvádí, stejně jako Kott. koncem 19. st. stále původnívýznam slova bedro(a).

Jikra

Děkuji-annas- za vyčerpávající odpověď. Teď už je mi jasný proč -kri kri- chtěla abych se (ho) odhalil.

annas

Ad Jikra. Není zač. 🙂