Otazník123

Co myslel včerejší host Všechnopárty Daniel Stach tímto výrokem?

Včera večer byl v pořadu Všechnopárty Karla Šípa jedním z hostů Daniel Stach (moderátor české televize, hlavně interaktivního vědeckého pořadu Hyde Park Civilizace). Z legrace položil Karlu Šípovi otázku, jestli ví kolik on sám ve skutečnosti váží. Posléze mu prozradil, že správná odpověď je cca 2,5 kg. To je váha všech částic v těle, zbytek váží energie. Co přesně tím měl na mysli, není přece nakonec i váha těch částic (2,5 kg) projevem energie? Jak plyne z Einsteinovy rovnice. Neměl by tedy spíše říct něco ve smyslu, že celá vaše hmotnost je ve skutečnosti projevem energie? Co přesně mohl myslet těmi 2,5 kg?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pěkná otázka, ale popravdě VŮBEC NEVÍM, co tím „myslel“ (pokud mediální děffka vůbec myslí). Přijde mi, že je to HODNĚ nad jeho intelektuální i vedomostní možnosti, ostatně jeho „vysvětlení“ co je neutrino je dostatečně výmluvné (našel jsem to na webu ČT). ;) :)

Tak určitě tím nemyslel klidovou hmotnost částic. I když je fakt, že platí ekvivalence hmoty a energie (E=mc², potažmo relativistický nárůst hmotnosti v závislosti na rychlosti), tak přeci jen se tyto efekty začínají výrazněji projevovat při rapiditě objektů 0,1 nebo vyšší (při teplotě 273,15 K mají molekuly či atomy plynů vzduchu rychlost cca 485 m/s). Tudíž hledat přírůstky ke klidové hmotnosti částic je stejné, jako plivnout do moře a čekát, že z toho bude tsunami. Rozdíl mezi skutečnou a klidovou hmotností je tedy zanedbatelný. :)

Poněkud jinak by to vyznělo, že by započítával i „energii spinu“ (tedy vlastního momentu hybnosti) a další projevy pohybu (kvarky v hadronech) včetně polí intermediálních částic. Bohužel i zde narážíme na problémy, kupříkladu Abrahamův-Minkowského spor ohledně hybnosti EMP pole (dodnes nevyjasněný) nemluvě o Higgsově poli (to „má na svědomí“ dle současného standardního modelu částic jejich hmotnost).

Ergo striktně prohlásit, že částice těla „váží 2,5kg“ je prostě hňupírna. Nejspíš si někde něco přečetl (či zkoukl v TV populárně naučný pořad a prdlajs pochopil, což s ohledem na googlepřekládání doprovodných TV komentářů není zase tak těžké).

Tudíž tvá formulace odvolávající se na ekvalenci mezi hmotou a energií (plynoucí z STR) je MNOHEM lepší, než jeho spíš spekulativní (záleží na tom, z čeho se vychází) výrok. Ostatně je MNOHOKRÁT prověřená a potvrzená. :)

Kepler>>> Energie MÁ hmotnost, ovšem výhradně „kinetickou“. I takový foton jehož klidová energie se rovná 0 díky svému pohybu „něco“ váží a dokonce je schopen deformovat prostoročas. Ostatně pokud zkoncentruješ dostatek energie na jednom místě, můžeš díky její „hmotnosti“ vytvořit „kugelblitz“, což je černá díra nevzniklá ze „sprosté hmoty“, ale z „čisté“ energie. https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Kugelblitz_(as­trophysics) A z hmotnosti fotonu vychází další veličiny, kupříkladu hybnost apod., díky čemuž je foton schopen např. v solárním panelu „vyrazit elektron“ a tím generovat elektřinu. ;)

Proces přeměny energie na hmotu je NAPROSTO běžný, doslova ve stejné míře, jako opačný. Třeba právě již zmíněný foton je schopen vytvořit elektron-pozitronový pár (což už JE hmota). Nezáleží na tom, jak se na to konkrétně díváš, jestli „se sám přeměnil v hmotu“ nebo jestli ho „vyrazil z Diracova oceánu vakua virtuálních částic“ (tedy takových, jejichž hmotnost, potažmo energie je MENŚÍ, než „žádná“, resp. ta, které říkáme nulová energie) a tím mu dodal energii k REÁLNÉ existenci.

Další odpovědi
annas

Třeba se něco dovíte z diskuze, která se objevila u článku.
--

1. Stach: Člověk váží nejvýš tři kila, zbytek je energie. Stále mě něco udivuje

https://www.id­nes.cz/onadnes/vzta­hy/daniel-stach-rozhovor-ceska-televize-hyde-park-civilizace.A210118_165­958_ona-vztahy_drdv/diskuse

Peter Fedor
pohybujuca sa castica ma vyssiu hmotnost ako castica v klidu o kineticku energiu ( energia ma hmotnost podla vzorca E=mc2 ) . vsetky molekuly aj v tej vode kmitaju , ich rychlost bude nenulova..potom este energia poli co drzia molekuly pohromade.( chemicka energia ) Preto telo vie transformovat energiu schovanu v molekulach napr. na teplo atd atd…
ohybujuca sa castica ma vyssiu hmotnost ako castica v klidu o kineticku energiu ( energia ma hmotnost podla vzorca E=mc2 ) . vsetky molekuly aj v tej vode kmitaju , ich rychlost bude nenulova..potom este energia poli co drzia molekuly pohromade.( chemicka energia ) Preto telo vie transformovat energiu schovanu v molekulach napr. na teplo atd atd…

takze podla mna 3kg su sucet kludovej hmotnosti vsetkych castic tvoriacich ludske telo.

( aj ked toto je sporne lebo volne kvarky maju ovela vyssiu hmotnost ako kvarky viazane v protonoch a elektronoch )

2. Einsteinova teorie relatiivity

V roce 1905 navrhl Albert Einstein teorii, podle níž jsou hmotnost a energie rovnocenné. Znamenalo to, že zákon zachování energie (říká, že součet potenciální energie a kinetické energie těla je konstantní) a zákon zachování hmoty jsou ve skutečnosti stejné. Einstein také uvedl, že i částice v klidu má určitou energii, která se nazývá její klidová energie.

Vzorec ekvivalence hmotnostní energie

Dobře, pravděpodobně víte, že:

E = mc²

Ale co přesně znamenají písmena v této slavné

m je jednoduše hmotnost objektu.

c je rychlost světla – konstantní hodnota 299 792 458 m / s.

E je zbytková energie objektu.

Jakmile o tom začnete přemýšlet, důsledky formulace E=mc²r ovnice byly ohromující. Einstein navrhl svět, ve kterém je hmota jen energií čekající na „osvobození“. A ne jen nějaká energie – její obrovské množství."

https://www.om­nicalculator.com/phy­sics/emc2

3. Článek
Částicová fyzika, radioaktivita a lidské tělo
https://oener­getice.cz/evrop­ska-unie/casticova-fyzika-a-lidske-telo

Kepler

To, co Stach řekl, je blbost, resp. hrubá nepřesnost.

  1. 2,5 kg není váha, ale hmotnost.
  2. Energie nemá hmotnost.
  3. Hmota se může přeměnit v energii, ale nevím, jestli je možný i opačný proces.

marci1

Jedná se o součet klidové hmotnosti všech částic tvořících lidské tělo. 🙂

Kelt

Neviděl jsem, ale věřím, že to řekl. Stejně tak mohl říct, že je stár 11 let, protože bunky se obnovují nejpozději po 11 letech. Nebo, že je stár 1 den, protože člověk, který včera usnul je jiný, než ten, který vstal. A tak bychom mohli pokračovat. Rozdíl je věda a rozdíl je běžný život.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Otazník123

marci1: Ale ve výsledku je i tato klidová hmotnost částic projevem nějaké energie nebo kmitání např. na kvantové úrovní (kvarky, spiny nebo co to tam je 😁) ne?