flinta

Co může způsobit 8mi hodinová práce s lepidlem bez respirátoru? Je možné, že jsem těhotná.

Ohrožený plod.
Doplňuji:
Co je to za lepidlo nevím, je cítit po myšině. Tato zakázka byla přijata nečekaně a na zkoušku. Respirátory sme zatím nevyfasovali, odsávání v nýnější budově není. Po sléze prý bude. Těhu test si mohu udělat nejdříve tak 22.12. a již jsem přesunuta na jiné pracoviště. Ale těch 8hodin jsem tam včera bohužel strávila. Měla jsem zarudlé oči a bolela mě hlava.

Nejlepší odpověď
Pájo

Záleží na složení lepidla. Pokud se jedná o lepidlo na organické bázi, je to velký problém. Při práci s takovým lepidlem by Vás zaměstnavatel měl vybavit ochrannými prostředky (respirátory) nebo technickými úpravami pracoviště (odsávání). Ověřte co nejdříve, zda jste skutečně těhotná.
Napište o jaké lepidlo se jedná, můžeme pak dohledat Bezpečnostní listy, ze kterých doplníme mžná zdravotní rizika.
Doplňuji:
Co se týče zdravotních komplikací, může se jednat o komplikace:
Akutní:

  • bolesti hlavy, podráždění očí, závratě, únava, malátnost, celková slabost, narkotické působení, které může ve výjimečných případech vést k bezvědomí

Chronické:

  • na podkladě dlouhodobého podráždění sliznic a dýchacích cest může docházet k rozvoj plicních onemocnění, jakož i k ovlivnění centrální nervové soustavy a (kožním) alergiím.

Až díky reakci „venkovana“ mi došlo, že byste mohla respirátor sice fasovat, ale z nějakého důvodu se Vám nechce nosit, což mne ani nenapadlo!!! (…že by někdo mohl takhle dobrovolně hazardovat se svým zdravím, natož potomkem – plodem… vdechované organické látky bývají většinou značně lipofilní, tzn. že se dobře rozpouští a kumulují (shromažďují) v tukové tkáni, mohou snadno procházet přes tělní a orgánové bariéry – prostup kůží, placentou a pro plod to může mít fatální následky: špatný vývoj, nízká porodní váha, degenerativní poškození nervové soustavy, narodí-li se živé).

Respirátorem je samozřejmě myšlen takový, který má smysl (ne nějaký např. na prachové částice), ale vhodný respirátor s aktivním povrchem – např. maska s aktivním uhlím:
http://www.ochran­nepomuckycz.cz/res­pirator-spiro-p2-s-aktivnim-uhlim-a-ventilkem-p-1228.html
K ochraně zdraví je třeba používat i další prostředky: jako vhodné rukavice, brýle atd..
A dodržet i intervaly výměn těchto prostředků.
V praxi jsem zažil leccos, např. jak si ženské, fasující ochranné rukavice pro oplach stentů v n-hexanu, tyto nové nosily domů (a používaly je na úklid!, kde jim hrozí nulové riziko v porovnání s prací) asi proto, že je nikdo neinformoval o tom, že ochranné rukavice v hexanu takto používané mají jen zkrácenou životnost a po uplynutí této doby normálně začnou propouštět organiku o 106, i když zvenku ještě vypadají zachovale.
Navíc se domnívám, že byste měla (po ověření, že jste těhotná) o tomto neodkladně informovat zaměstnavatele, aby Vás převedl na jinou práci.

Další odpovědi
mosoj

Aby se dalo přesně odpověďet je třeba znát typ lepidla.

Cítit po myšině jsou epoxidová lepidla
do kterých se přidává tužidlo P 11.
Tužidlo P 11 není mutagenní a toxické pro reprodukci. Takže bych si z 8 hod. expozice nic nedělal. Dále ale s tím nepracovat. Nakonec píšete že jste byla již přeřazena. Správně jste ale tam pracovat již ale neměla. Záleží ale jestli to zaměstnavatel věděl !!

Zde je bezpečnostní list pro P 11

http://www.
sincolor.cz/bl_2010/­bl_r09_tvrdidlo_p11­.pdf

Pro práci s výpary není respirátor nic platný. V takových případech se musí používat maska se správným aktivním filtrem.
Filtry jsou konkrétně určené pro dané druhy látek.

venkovan

Pokud to není speciální respirátor na zachytávání organických sloučenik, ale jen obyčejný nějaký látkový, tak je to stejné.
myslím, že by bylo vhotné se domluvit s kamarády aby ti zajistili koupel v koši v nějaké studené řece, potoku či rybníku. Protože pokud pro práci je předepsán respirátor, tak na obličej patří vždy. je to nepohodlné, ale výpary mohou poškozovat dlouhodobě další orgány těla.

flinta

mosoj „Zaměstnavatel nevěděl, že plánuji rodinu. Zpanikařila jsem zhruba po pětihodinové práci, když mi zčervenaly oči. Ale uklidnil mě, že je lepidlo z přírodní báze. Dnes je již všechno vyřešeno a nemůžu se dočkat, až si budu moct udělat těhu test. 😉“

flinta

Pájo, mockrát děkuju za vyčerpávající odpověď!

Pájo

Není zač ;)