marta52

co může znamenat: analyse cylinder – read error at 48/243/4 (1ba=786432),hlavně čísla v závorce

Doplňuji:
nejde mi otevřít externí hdd, tak jsem ke kontrole použila testdisk, přitom se objevuje tohle hlášení, ale kontrola už trvá 36 hod a já nevím, jestli jí mám nechat běžet anebo zrušit.

Odpovědi
cochee

Tak dlouhá kontrola je obvyklá, když je disk v ne 100% stavu. Shodou okolností já momentálně totéž, teď jsem disk formátoval 24h a nyní už 12 h probíhá jeho kontrola. Jinak čísla v závorce: to není „1ba,“ ale „lba“ (LBA) a znamená to Logical Block Address, je to novější metoda adresování na disku než ta před závorkou (cylindr/hlava/sek­tor) a zavedla se proto, že umožňuje naadresovat objemnější disky.

mosoj

jedná se o označení konkrétní části pevného disku, první část starší (cylindr/hlava/sek­tor) a druhá část se má psát ne jako 1ba, ale lba (LBA = Logical Block Addressing) a je to novější číslené označení, které se používá pro adresaci kapacitně větších disků.

Emefej

Vypadá to na nějakou hlášku týkající se zřejmě HDD, upřesni kdy a jak se to zobrazuje.

Jsemtady

No ono to vzdy zkusi na dane misto neco zapsat a pak to precist a pak dalsi a dalsi a kdyz to nejde tak to opravi tabulku ze to v danem miste nejde aby se tam uz nezapisovalo. Je to trosku slozitejsi ze to muze psat vickrat pac treba zapsanou nulu by to nemuselo poznat od toho kdyz to nejde, mno a ty disky jsou dnes uz dost velke. A pokud to jeste musi presouvat a opravovat ulozena data .. Kazdopadne pokud se ta hlaska meni tak to pokracuje. Je ale otazka zda to potom pujde pokud je disk dost poskozeny.

marta52

protože se čísla v závorce za LBA mění, tak se zřejmě jedná o prohlédnutou část disku a tak to vypadá, že se kontrola blíží ke konci.

Dochy

jsou programy, které umí dolovat data i z poškozených disků. Otázka je, co s tím ale udělá ten testdisk (záleží jaký test provádí). Ty programy dokáží často dohledat soubory, ke kterým je poškozen záznam v adresářové struktuře.
Navíc byste potřebovala nějaký disk s dostatkem volného místa na zachraňované soubory. A je pravděpodobné, že o nezachrání všechny a ty co to „zachrání“ bude nutné ručně projít, protože některé mohou být i přesto poškozené, zůstat bez informace do kterého adresáře patří, nebo skončit s automaticky přiděleným názvem souboru.

marta52

disk mám, ale test došel k hlášení:
Cylinder Head Sector cylinder head sector
type done
Change starting sector_
a nevím jak dál

Dochy

Jo a ještě: Ty programy by neměli provést nic, kvůli čemu by vám měli odmítnout záruku.

Pak jsou ještě firmy, které dokáží disk rozebrat a pokusit se data přečíst přímo, pak o záruku zaručeně přijdete, ale máte o něco větší šanci na záchranu dat…

marta52

nechám to běžet a uvidím, co dál. Mám tam ale uložené všechny soukromé foto a videa, většinou mám všechno zazálohované, ale ne vše, také tam mám nějaké dokumenty a licenční čísla k programům, disk je ještě v záruce Bylo mi řečeno, že pokud si nechám data stáhnout, že mi nemusí uznat záruku a sami mi je nestáhnou a pokud by uznali závadu, tak disk prostě vymění

quentos

kde a na čem to bylo? Tiskárna, kopírka…?

marta52

na externím HDD, který mi nejde otevřítz