Kelt

Co může být s výbojkou, že nesvítí?

Máme v kuchyni výbojku – 120 cm 36W. Loni, nebo rok předtím jsem koupil nový kus. Při otáčení trochu svítí, ale jen v kraji. Dnes jsem dal novou trubici i startér a neděje se nic? V tom bytě bydlíme 27 let a na zářivku jsem už několikrát měnil. Kde může být chyba a co doporučíte, pokud s tím máte zkušenosti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Předpokládejme, že trubice i startér jsou OK, pak:

  • zkontroluj napájení (zkoušečkou)
  • kontakty

Pokud nenajdeš problém, bude to nejspíš tlumivka…
😉

Další odpovědi
brillant

Pozvi si na opravu elektrikáře. Možností je mnoho, od již uvedených přes velký přechodový odpor, elektronický předřadník…

Hlada

Ve stavu, kdy svítí (žhaví) na koncích, vyndej startér. Rozsvítí se?
Ne – vadné spoje, tlumivka nebo trubice
Ano – vadný startér

Emefej

Když výbojka nesvítí, tak obvykle bývá rozbitá a řeší se to zakoupením nové.

zvonisek

Dokonce muže být rozbitá

Hlada

To je těleso s jednou trubicí?

gecco

Emefej – on nejspíš myslí zářivku…
😉

mzm

zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka… :)