Pruzkumnik

Co musí ze zákona splňovat přilba na motorku?

Jaké jsou specifikace pro přilbu na motorku? Předpokládám že vojenská přilba vzor 32 by asi neprošla :D
Akorád mi nejde do hlavy, proč lze mít tuto helmu na choppera
http://www.mo­tocheb.cz/edi­tor/image/eshop_pro­ducts/eshop_pro­ducts_types/i­mage_l_454.jpg?prod_ty­pe=true
ale na helmu na kolo na motorce mít nesmím :D

ještě jedna doplňková otázka, stačí policistům jako ochrana očí jen normální dioptrický brýle?

__________
Takže stará Kokoska která xx let vyhovovala, tak proto že nemá certifikát tak s ní mohu dostat pokutu?
A v čem jiném jezdit na Pionýru?(me helmu na skútr fakt nechci)

Nejlepší odpověď
cynique

Tato helma neodpovídá normě ECE 22–05. Je to u ní napsané, proto je ve výprodeji. Podle platného silničního zákona se s ní jezdit nesmí!
(Zák. 361/2000 Sb., §6, ods. 1, písm. h: řidič je povinen „mít za jízdy na motocyklu nebo na mopedu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a chránit si za jízdy zrak vhodným způsobem, například brýlemi nebo štítem, pokud tím není snížena bezpečnost jízdy, například za deště nebo sněžení.“)
Tudíž jede-li s neschválenou přilbou – je to to samé jako bez přilby. Na pokutu.

https://www.u­nece.org/file­admin/DAM/tran­s/publication­s/WP29/Leaflet_Hel­mets.pdf
https://www.u­nece.org/file­admin/DAM/tran­s/main/wp29/wp29­regs/r022r4e.pdf

Další odpovědi
JájsemRaibek

Zákon jasně hovoří že musíš mít na hlavě přilbu SCHVÁLENÉHO typu.
Takže pokud zkušebna schválí jako ochranu hlavy helmu SS a tato helma bude mít na sobě shvalovací značku, tak je to OK.
Ano i dioptrické brýle jako ochrana zraku postačí.
Jinak co se týče specifikace, tak to ti neřeknu, ale zkouší se nárazy jak z boční strany, tak pády apod.

JájsemRaibek

Ještě doplnění ohledně toho kola. Kolo je konstruované jinak než motocykl. Rychlost, provoz apod., takže pád z kola může, ale nemusí být takový jako pád z motorky.