Rokio

Co musí člověk splnit, aby byl zařazený do společnosti (myslím socializovaný)?

Které podmínky musí člověk splnit, aby se o něm dalo říct, že je zařazený do společnosti, tzv. sociolizovaný?

Nejlepší odpověď
annas

"socializace – je proces začleňování člověka do společnosti, v němž dochází k proměnám, jimiž se jedinec postupně vzdaluje od výchozího stavu novorozeněte a stává se z něho člověk jako kulturní bytost schopná fungovat ve složitém systému lidské společnosti.

Základní aspekty socializace

osvojení si základních kulturních návyků (např. slušné chování, stolování, atd.)

· účelné používání předmětů denní potřeby

· osvojení si mateřského jazyka a dalších forem komunikace

· vzdělání – základní poznatky

· základní sociální role

· orientace v základních společenských normách a hodnotách

· postupný vývoj sebekontroly"

Vce se dovíte v článku.

https://www.vy­sokeskoly.cz/ma­turitniotazky/za­klady-spolecenskych-ved/proces-socializace-jedince

Umíte jazyk, chodil jste do školy, používáte předměty denní potřeby, znáte zásady stolování, kulturu atd… Ve společnosti se chováte podle daných pravidel. Pokud se chováte nějak jinak, můžete působit negativně, neplníte svou roli tak, jak je třeba. Můžete být z určité společnosti vyčleněný.

Třeba i hromadné sdělovací prostředky vás ovlivňují, můžete získat i společenskou prestiž, stát se významnou osobností atd.

Už od narození jste ve společnosti, z počátku rodičů, později školka, škola, zaměstnání. Abyste byl přijat, je důležité se umět chovat a dodržovat pravidla. daného společenství.

Další odpovědi
ivzez

Stačí se narodit, o ostatní se postarají rodiče a učitelé.

Co míníš slovem sociOlizovaný?

zjentek

No hlavně nesní trčet ze stáda. A nedej Bože z něj vybočit. Dokud totiž vybočuje, není ZAŘAZEN!

Toto se za minulého režimu běžně učilo a sloužila k tomu mimo jiné povinná zákl. voj. služba. To neznáš? Tam se využívalo metody chůze v tzv. „tvaru“, kde přesun měl zcela jasně danou formu, levá, levá a kdo jakkoli vybočoval, byl v kanadách zařazený do žaláře, kde se rozličnými činnostmi, jako je vyčistit kanál a nezamazat si při tom kanady, učil koordinaci k zařazení do „tvaru“, aby v důsledku moh být zařazený do společnosti.

Je mně líto říct to takto na rovinu, ale kdo tyto principy nezažil, tak do demokratické společnosti „jakoby“ ani nepatří, čau.

ivzez

Podle mne člověk nemůže „být zařazen do společnosti“,
každý se do ní musí zařadit sám.

Rokio

ivzez: Spletl jsem se.