Anikitos

Co mohlo způsobit „taneční mor?”

Nejlepší odpověď
annas

"Taneční mor je dodnes záhadou, nad níž si lámou hlavy historici, psychologové i lékaři.

Díky pečlivým dobovým záznamům známe dokonce i jméno té, která stála údajně u zrodu. Žena, jež začala onoho červencového dne roku 1518 v krkolomných uličkách středověkého Štrasburku tančit, vešla v historických listinách ve známost jako Frau Troffea. Nejprve se její ctihodní sousedé pohoršovali, vždyť to taky byla absurdní, surreálná, hrůzu nahánějící podívaná: žena se kroutila, zmítala v permanentní křeči. Bez hudby, beze smyslu, bez důvodu, bez oddechu.

Zdroj: https://xman.id­nes.cz/tanecni-mor-masova-hysterie-d1p-/xman-styl.aspx?c=A140922­_182038_xman-styl_fro

Epidemie tanečního šílenství

Vskutku, nebyl prvním ani posledním. V roce 1247 prý zachvátila epidemie smrtícího tance město Erfurt, o něco později zaplavily dvě stovky frenetických tanečníků v Maastrichtu most přes řeku Mázu, kde řádily, dokud se most nezhroutil a mnozí z nich se neutopili.

V roce 1374 se dlouhé týdny stovky lidí zmítaly v ulicích Cách a dalších měst západního Německa a severovýchodní Francie: tváře zajaté vidinami, duše posedlé ďáblem, trhavé pohyby, na rtech prosby o spasení. „ atd.

Taneční nákaza je však velkou záhadou dodnes. Co ji způsobilo, nevíme s jistotou ani po několika stoletích.

Námel, tarantule, masová psychóza?
Jeden z pokusů o odpověď sází na ergotismus, onemocnění způsobené námelem, které se projevuje mimo jiné i halucinacemi, záchvaty a delirickými stavy. To by sedělo, jenže kde by vzali nemocní energii na taneční maraton, když navíc choroba omezuje tok krve do končetin?

Další verze našla viníka v tarantuli a lidovému mýtu, že protilátkou na její jed je právě tanec. Proto se italská varianta démonického tance nazývá tarantismus: když měl dotyčný za to, že jej tarantule kousla, vrhl se do tance atd.

Věrohodnější vysvětlení nabízejí moderní vědci. Podle historika michiganské univerzity Johna Wallera byla posedlost tancem masovou psychózou vyvolanou stresem. Všiml si totiž, že významné vlny tanečního moru následovaly po obdobích strádání. Mánii roku 1374 předcházely jedny z nejtěžších záplav onoho století: voda se lila přes městské hradby, zaplavovala domy a unášela s sebou hnijící těla zvířat i lidí. Štrasburské třeštění zase přišlo po období hladomoru, kdy se ceny chleba vyšplhaly do nebes, město zaplnili hladovějící zemědělci a pustošil ho mor, lepra a nový zabiják syfilis.

Barthoilomewova verze říká, že taneční orgie byly dílem potulných sekt, měly strukturu a přidávali se k nim lidé, pro něž byly reakcí na těsné okovy náboženských norem, dopřávaly jim ventil, možnost, jak se dopouštět jednání, které bylo jinak neakceptovatelné."

Více se dovíte v odkazu
autoři David Lorenc, Xman.cz

Zdroj: https://xman.id­nes.cz/tanecni-mor-masova-hysterie-d1p-/xman-styl.aspx?c=A140922­_182038_xman-styl_fro

Další odpovědi
Arne1

… a další verze je, že to byl lékařsko – sociologický experiment mimozemšťanů.