Rokio

Co měli Římané za vynálezy a výdobytky a Řekové to neměli?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mraky věcí, i když povětšinou spíše zdokonalovali již vynalezené. Kupříkladu – říká ti něco slovo BETON? ;) :)

Kepler>>> Ne, nemyslím Bechera s tonikem! ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Akvadukty, vodovody, dlážděné silnice, ústřední topení, beton, zmrzlinu…

Disraeli

Ohebné sklo, beton, akvadukty (asi skutečně nejužitečnější vynález od samotných Římanů, jak to řekl už Vitruvius), loterie, noviny/tisk, „fastfoody“, legie (i když Řekové měli falangu – neméně efektivní, avšak fungovala trochu jinak, jakož i celá organizace vojska… Každopádně obě z jednotek/formací byly NEJ, výsledek bitvy však záležel na strategii/taktice), důmyslná síť dálnic (ne že by jinde nebyly, ale na tomhle si zakládali a díky tomu skvetal obchod atd… Všechny cesty vedou do Říma), vylepšené lodě, takové zařízení na lodích, které nepřátelskou loď zaháknou a ještě podobné, které ji zachytí a přitáhne (vypadlo mi, jak se nazývají),… Na další si nevzpomenu, ale budou. Bral jsem jen fyzické předměty, ale měli i jiné objevy (v politice, správě, ekonomice,.. Prostě ve funkcích a v organizaci anebo taky ve vědách… Ale to bylo taky nejčastěji od Řeků).

Většinu věcí měli Římané převzaté (nejvíc od Řeků) nebo upravené, vylepšené, popřípadě vynalezené v Římské říši – ale od Řeků (protože už pak byli pod jejich nadvládou). Lykurguv pohár, parní stroj, řecký oheň, válečné a různé technické vynálezy, mechanismus z Antikythéry, balista, hypokaustum, … Skoro všechno tohle a mnohé další byly jakože vynalezeny Římany/v Římské říši, ale nejčastěji podrobenými Řeky (v Alexandrii a jinde) nebo Řeky ve službách Říma = třeba přímo v Římě.

Kepler, všechno z toho ale Řekové měli a to mnohem dřív, než to měli Římané (kromě těch akvaduktů a betonu).