bolak

Co měli komunisti proti T. G. Masarykovi?

Myslím TGM (to bylo jeho nickname).

Nejlepší odpověď
led

Mali rozdielné názory na život a prácu.

Za nasledujúci výrok ma budete mnohí nenávidieť a lynčovať:
Profesor T. G. Masaryk bol v prvom rade idealistický filozof veriaci v Božiu pravdu. Presadzoval politickú a občiansku toleranciu. Združil okolo seba okruch intelektuálov národohospodárov, bankárov, podnikateľov, ľudí rôzneho politického presvedčenia a náboženského vierovyznania, ale boli to prevažne ľudia stredných a vyšších spoločenských vrstiev…
kdežto komunisti v rokoch 1.republiky verili v dialektiku materializmu Marxa, Engelsa a Lenina, verili v myšlienku rovnosti (parížska komúna), „každému podľa jeho potrieb“ a potlačenia významu kapitálu pre samotný život.

Toto je len veľmi zjednodušený pohľad, nie hlbková analýza, ktorú by si táto otázka žiadala pre skutočné hodnotenie vtedajšej situácie.
Nie city a „oficiálne rečičky poplatné dobe a mediálne frázy“.

Ano, mosoj má pravdu,
myslenie TGM a členov KSČ v čase spolužitia bolo antagonistické, nezlučiteľné ale napriek tomu spolu obe sporné strany pracovali za samostatnosť ČSR, ekonomickú aj politickú nezávislosť.

Další odpovědi
mosoj

To co Masaryk proti komunistům.

da ny

http://www.moderni-dejiny.cz/cla­nek/posledni-volba-t-g-masaryka-prezidentem/
http://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/t-g-masaryk-a-komuniste-264868

Alesh

Tak byl hlavou státu, který oni úspěšně rozkradli a zpustošili. Při jejich „inteligenci“ dostatečná záminka k nenávisti, ne?

led

Alesh, naivné vyjadrenie v zmysle mediálnych pisálkov.

Alesh

Co je, prosím tě, naivní na pravdě, ty pisálku. 🙂

led

Pozrite si roky, kedy bol TGM na čele štátu,. Miešate dve rôzne historické obdobia.

Alesh

Já vím moc dobře, kdy TGM byl presidentem, nemusím se nikam koukat. Nevím, proč bych měl jako něco míchat. Komouši ho nemohli vystát jako symbol první republiky. Že to, co bylo vybudováno za první republiky, úspěšně rozvrátili, rozkradli či jinak zplundrovali je neoddiskutova­telný fakt.