autacek

Co měli dělat vojáci okupačních armád, když dostali rozkaz, diskutovat s kolemjdoucími? Co dělat, když Vám zapálí tank?

Zkuste se vžít do role osmnáctiletého vojáka který dostane rozkaz, který je nejprve nutné splnit, až pak si můžete stěžovat, natož o něm diskutovat, budete snad diskutovat s nějakým místním kolemjdoucím? Co to změní? Jak se zachovat, pokud Vám domorodci zapálí tank, začnou likvidovat techniku? Nečinně přihlížet? Nebo co byste dělali v tom tanku Vy?

Když se dívám na dobové fotografie, přijde mi, vidíce tajtrdlující postavu s českou vlajkou na tanku, div nedostane ránu od troleje tramvajového vedení, že tehdejší okupanti byli docela tolerantní, nebo ne?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano byli. Někteří diskutovali, ale hodně jich ani nevědělo kde jsou!!!
Lidé jim lezli na tanky a před ně, která okupační armáda si toto nechá líbit?
Nezapoměňte, že měli nabito ostrým střelivem!! Na některé vyhrocené situace reagovali velice klidně a umírněně. Nezapoměňte také, že jenom sovětských vojáků zde bylo 400 000 a desítky tisíc tanků!!! Umírněné chování vojáků může ocenit jenom voják!!

Jsem pamětník a vím , že ten lidový poprask, zejména ve městech, byl daleko větší než se uvádí a publikuje. Na venkově se téměř nic nedělo. Zajímavé je , že se hodně málo fotilo. Sám fotím celý život ale foťák jsem nikdy u sebe neměl, dnes toho lituji. Vojákům focení nevadilo, ale civilisté to neměli rádi. Měli strach že se jejich účast v ulicích použije proti nim!!! a tak ti foťák i hubu klidně rozbili. Focení tehdy nebylo tak snadné jako dnes.

Další odpovědi
led

Bola som priamo prítomná, pri zapaľovaní tanku pomocou fľaše s horľavinou na námestí plnom ľudí, tank sa točil na mieste, otáčal vežou a hýbal hlavňou. Môj vnútorný hlas akoby cítil, že vnútri tanku prevládal strach zo smrti a trpké čakanie na povolenie výstražnej paľby.
Oneskorene som si uvedomila následky, ak by tank na námestí plnom ľudí vybuchol, toto naše víťazstvo by stálo množstvo mrtvých a ranených našich protestujúcich občanov. Ale v tej dobe sme boli plní hnevu a na následky sme nemysleli.
Ako sa cítili ruskí vojaci? Ako sa asi cítil šofer cisterny, ktorú ľudia zhodili z mosta do Dunaja. Počas pádu sa mu podarilo vyskočiť, čo bolo ďalej s nim už neviem. Oni (radoví vojaci) nevedeli, do čoho prišli, plnili príkaz veliteľov a vlády pomôcť bratskému československému ľudu. Tak nám to v diskusiách vysvetľovali, nevidím dôvod ani dnes im tieto tvrdenia neveriť.
Streľba – bola som pri viacerých streľbach, ako mnohí popisujú do ľudí, nie je to pravda. Ani dnes nejestvuje fotografia na ktorej ruský vojak mieri na ľudí v dav, vždy sú zbrane namierené hore a strieľali do výšky, na budovy a strechy. Moje zranenie bolo z takejto na ľudí nemierenej streľby. Takže mám dodnes zjazvené právo toto tvrdiť. Ano, boli aj priame streľby, napríklad, keď strážnik v banke vystrelil z okna, zastrelili ho, ale až po jeho výstrele. Opisujem len to, čoho som bola priamym svedkom.
Ak porovnávam fotografie a filmové zábery z tej doby, s rovnakými situáciami vo svete aj dnes, vidím rozdiel. Zoberte si lupu a všimnite si tváre účastníkov, to nieje umelecký komparz, to sú živí ľudia, nie sú hrané.

Kryšpín

Dle informací byl rozkaz, v Československu je kontrarevoluce na Šumavě Německá vojska, potlačit, střílet, zlikvidovat odpor, takže počet obětí byl minium a to většinou nerozumem čecháčků poblázněním Dubček-slibotechnou a jeho bláboly..

To co předvedl Dubček a jeho naivní šílenci, mohlo být národní tragedií a tím desetitíce obětí.

Když byl v srpnu 1968 na návštěvě polo-Rom Ceausescu, tak mimo jiné pravil Dubčekovi, fandím vám, ale pomalu počástech změny, nedráždit Sověty.

A tento polo-Rom, když Rumunsko koncem srpna obklíčila vojska Sovětů, Maďarů a Bulharů, tak vyhlásil nejvyšší vojenskou pohotovost, včetně domorodých gard a tím spřátelená vojska odtáhla.

Tak se zachoval polorom, proti naším pokakaným vůdcům při podpisu údajně oprávněné okupace v Moskvě na dlouhá léta

led

mosoj, dalo sa fotiť, ale naozaj, ako píšete, mnohí z bezpečnostných dôvodov nechceli byť fotení. Mala som, síce nie veľmi kvalitné obrázky (fotoaparat Pionier) z Petržalského brehu Dunaja delá namierené na mesto, helikoptéry, tankový dôstojník s pištoľou v ruke kričí na ľudí, čo mu liezli na tank, soldat s vyvalenými očami a roztrasenou rukou s papyroskou (cigaretou), ľudia debatujúci s vojakmi, letiaca fľaša na tank, len žiaľ ako sa hovorí, požiar bytu ma „nachytal so spustenou sukňou“ a všetko sa premenilo na dym. Ako fotograf viete, čo to spraví s celuloidom… Ale pamäť a spomienky ostali.