Lukynxd

Co mám dělat, když je nezvladatelná?

Dobrý den, první napíšu nás problém sem, nechci jít ihned za přímo odbornou pomocí. Je mi 15 let a mám sestru, které je 12 let. Ona mě jako bratra vůbec nerespektuje, zvyšuje na mě hlas, ale i na rodiče a bouchá s dveřmi. Už to takto koluje od jejích 9 let a je to čím dál tím horší. Pořád jí domlouváme, vysvětlujeme, ať se zamyslí. Mamka je na ni moc měkká a její přítel je doma dva dny v týdnu. 1 za 14 dní jezdíme k tátovi a tam je jako andílek, protože táta je velmi přísný a má autoritu. Doma je nesnesitelná, bydlíme v bytě a máme společný pokoj. Ani nebere ohledy na ostatní lidi, nechává ostatní v klidu ráno dospat si, jak potřebují. Každopádně doma se každý nervuje, všechno kvůli ní. Každopádně ona prostě po 22:00 stejně řve, divím se, že ještě na nás někdo nepřišel. Pokud by se tady našel někdo, kdo zažil či zažívá podobné či je odborník, tak ať prosím napíše velmi podrobnou zprávu, jak a co dělal/a.

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak třeba chce být v péči u táty a dává to takto nepřímo najevo. Nebo se snaží prosadit, protože je nejmladší. Každopádně mít o 3 roky mladšího sourozence, tak si ho srovnám. 😉

Další odpovědi
JežíšKristus

Tak já měl spíš nesnesitelné uřvané rodiče, s tím se moc dělat nedá. V popsané situaci se určitě něco dělat dá.

Ideálně bych toto, co jste zde napsal, řekl vašemu otci a požádal jej o radu. On vás zná nejlépe.

Pokud to nepomůže, hledat pomoc u jiného dospělého.

Nicméně to nejspíše dopadne tak, že si sestru budete muset, jak píše i kolega Alesh, srovnat sám. Nastavit jí mantinely. Když nemá otce doma, tak jí budete muset otce nahrazovat Vy. Je to nevděčná a zodpovědná role.

Bohužel vaše situace není ojedinělá, řada dětí nemá žádný vzor, nikoho kdo by jim řekl co je správně a co ne. Takoví lidé nemají v dospělém životě zažité žádné mantinely a jsou všehoschopní.

paul1

Zkuste na to jít s humorem, prostě si z ní dělat tak trošku srandu.

da ny

Zřejmě chyba ve výchově. Nedůsledná. mohou přijít problémy
a rozbroje mezi dcerou a matkou. Puberta s ní nyní také cloumá.
Možná by jí prospělo, kdyby šla na nějaký čas k otci. Může jí to
prospět. Možná se ráda, pokorně vrátí zpět k mámě a bratrovi.
Může mít otce zidealizovaného a chybí jí jeho přítomnost v rodině.
Může mít na něj/matku vztek, „že ji opustil“.
Možná „neunesla“ rozchod rodičů, přítomnost nového partnera matky.
Problémem je jistě i váš společný pokoj. V tomto věku by bylo
ideální, abyste měli každý sví soukromí. Bohužel, někdy to
zejména z finančních důvodů není možné (pokud je byt o velikosti
1+3, tam to možné je).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.