dust8

Co mají kromě písmen společného slova banalita, bandita a banán?

Nejlepší odpověď
annas

Banalita a přídavné jméno banální nemají nic společného s banánem, jak je možné zjistit z etymologie., ale s banditou ano.
-----.
Jak to vidí etymolog Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku

"1. banální‘všední, triviální’, banalita. Přes německé . banal z fr. banal a to od starofrancouzského ban ‘veřejná vyhláška, klatba’ původu germánského . Původní význam francuzského slova tedy byl ‘daný k obecnému užívání’. Srovnej bandita.

2. banalita – všední, bezvýznamná věc, všednost, otřelost – odvozené od banální

3. Bandita – banditský. Z italského bandito ‘postavený mimo zákon’, což je původem příč. trpné od bandire ‘postavit mimo zákon’, původně bannire z germanského *banna (srov. německé . bannen ‘vyobcovat’, starofrancouzského .ban ‘klatba, veřejné vyhlášení’).

3. Banán – banánek, banánový, banánovník. Přes něm. Banane ze španělského či portugalského banana,další původ není jistý-uvažuje se o domorodých jazycích v oblasti rovníkové Afriky (Guinea, Kongo), ale i karibské oblasti.Zarážející je I podobnost arménského banān ‘prst’, banāna ‘prsty’„. “

Další odpovědi
anonym

Jen to, že se společně vyskytují v té nejhloupější otázce jaká se na internetu kdy objevila. 🙂 … ještě to chtělo přidat banbych k tomu přidat banku, banner, bangkok, bandáž, banda, banderovec, banket, bankomat a bude z toho třeba i ban 🙂

annas

George,.

promiňte.

Pro mě je otázka zajímavá, vůbec ji nepovažuji za hloupou. Nezajímá vás původ jazyka, takže nemusíte znevažovat jazykové otázky.

Vy znáte původ slov?

Na stránkách jazykové poradny se zájemci o češtinu ptají na různé skutečnosti,. na původ slov. Neříkám zrovna banán.

To je ten relativizační postoj, , jak se o něm stále mluví – omlouvám se, ale proč odsuzovat něco,. co zajímá druhé.

Nedávno vložná otázka na toto téma – je to znak společnosti – každý má svou pravdu., ostatní zpochybňuje.

anonym

Otázka ale zněla co ta slova mají společného, ne co znamenají, či jaký mají původ … 🙂 Společného nemají nic. Někdy naše přehnaná očekávání vkládají nejenom do zdejších otázek hloubku, která tam prostě není.

annas

Moje první věta

"Banalita a přídavné jméno banální nemají nic společného s banánem, jak je možné zjistit z etymologie, ale s banditou ano.

Kategorie Jazyky. Z pohledu jazyka je otázka srozumitelná.