plebs

Co má větší právní sílu pro občana ES?

Úmluva EU, Smlouva EU anebo základní Listina lidských práv.

Odpovědi
dubraro

Listina základních práv a svobod

LZPS je součástí ústavy a ústava má přednost před mezistátními smlouvami.
Občan ES neexistuje, je to občan EU.

Rokio

Listina základních práv a svobod

paul1

Listina základních práv a svobod

Pepa25

Jiná odpověď

Jako obvykle zavádějící otázka: není jasné, jestli se má jednat o Listina základních práv Evropské unie nebo Listina základních práv a svobod (neboli součást Ústavy ČR). Stejně tak je správné názvosloví Smlouva o EU a Smlouva a o fungování EU.

Každopádně: Smlouva o EU, Smlouva a o fungování EU a Listina základních práv Evropské unie mají stejnou sílu, jde o primární právo EU.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Listina_z%C3%A1kl­adn%C3%ADch_pr%C3%A1v­_Evropsk%C3%A9_u­nie

metro

Listina základních práv a svobod

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.