Kepler

Co má společného otoman s Otomanskou (Osmanskou) říší?

Lesní panna a pan Toman hádali se o otoman

Nejlepší odpověď
annas

1. Původ jsem ověřila v Rejzkově Etymologickém slovníku

„Otoman‘: pohovka bez opěradla, na jedné straně vyvýšená’. Z fr. ottomane (od 18. st.), vlastně ‘osmanská, ottomanská (turecká) pohovka’ od arménského Othmān (v turecké výslovnosti Osman), jména zakladatele osmanské říše zač. 14. st. Nebo také od arabského I 'Uthmān.,“

2. L'Empire Ottoman. = francouzsky Osmanská říše, takže výrazy spolu souvisejí, i když přes francouzštinu.

3. angličtina – osmanský – od středověkého francouzského, tam převzato od postklasického latinského otomanský, od otomanského tureckého عثمان (osman), to od arabského osobního jména عثمان (' uṁmān )

Osman je turecké převzetí mužského arabského jména Uthman, proto Osmanská říše je po Osmanovi, tedy je nazývána Osmanskou říší.

Podle toho i otoman.

https://en.wik­tionary.org/wi­ki/Ottoman

Další odpovědi
Drap

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-anglicky-nazev-osmanske-rise-ottoman-empire-neco-spolecneho-s-ceskym-slovem-otoman

Anikitos

Jestli máš na mysli otoman ve smyslu pohovka, tak se mu tak říká podle osmanského (ottomanského) divánu, což byl vlastně panovníkův (sultánův) trůn. Takový trůn se nacházel např. ve Velké Portě nebo i v sultánových komnatách.

A obojí – divan i otoman, dnes znamená pohovka. Osmanské říši se dřív říkalo také Ottomanska, podle jejího zakladatele Osmana I. (Ottoman I.), syna Ertuĝrula.

Nikdys neviděl Velkolepé Století? :DD

Edison

Především nic, jako Otomannská říše neexistuje. Ale mohlo by to mít souvislost jako vybavení „Otomanských“ – Osmanských ložnic, obýváků, společenských salónů a… HARÉMŮ.

Kepler

Edison: máš pravdu, Otomannská říše (když tak Otomanská) neexistuje, ale existovala. Je to název z angličtiny pro Osmanskou říši – Ottoman Empire.

annas

Ano. Edison se mýlí.

Jenže i původ slova v angličtině je francouzský.

Edison

Stane se… Leč nějakou souvislost jsem nevyloučil, ba dokonce připustil… Ale i tak… že by to mělo až tolik společného jsem fak netušil. Takže se hluboce omlouvám.