Co má společného Matica slovenská s českým šroubem?

Nejlepší odpověď
annas

Matice slovenská (ale ji česká) má s českýjm šroubem stejný původ, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku.

„matice ‘matka (šroubu); soustava čísel (prvků); kulturní organizace’.
Vše přeneseně od *mati ( :matka), první význam pod vlivem něm. Schraubenmutter.“
-
Pokud bereme matici jako spojovací prvek, pak Matice slovenská byla spojnicí mezi Slováky a šířením kultury, jazyka a osvěty. Stala se tak matkou – lidé k ní měli vztah jako k matce, tedy byla zdrojem, základem vědomostí, moudrostí.

Matice na šroubu patří mezi tzv. spojovací materiál. Součástka ke šroubu, je je to základ, tedy „součást s vnitřním závitem, určená k našroubování na součást s vnějším závitem (nejčastěji šroub)“. SSČ

V tomto významu je , matice“ je přenesený od hlavního významu slova matka pod vlivem německého Schraubenmutter..

Další odpovědi
ponovotny

moravskou podložku

anonym

Metrický závit, protože kdyby měla whitworthův závit, tak by spolu nepasovaly.

anonym

Submistivní samice hledá submistivního samce:zn.mezi­národní pevný párek.