paul1

Co má společné ruský spisovatel Čechov s Čechami?

Nejlepší odpověď
annas

Slova Čechy, Čech i Čechov mají společný etymologický původ..tak uvádí i D. Moldanová v knize Naše příjmení.

Co na to ruská etymologie?
http://www.ufo­log.ru/names/or­der/%D0%A7%D0%B5%D1%85%D­0%BE%D0%B2

Původ jména Čechov

Původ příjmení Čechov se datuje do Čech.. Podle jedné verze by mohlo jít o potomka Čechů.

Je možné, že příjmení vzniklo od nářečního přídavného jména „český“, které vzniklo od slovesa „kýchat – «чихать»“ V tomto případě, přezdívka Čech mohlo dostat dítě, které kýchalo.

Nebo jako přezdívka rodičům , kteří pečovali o zdraví dítěte, aby kýchaní nezplůsobila další onemocnění.

Jedním z nejznámějších lidí, kteří měli příjmení Čechova, byl A. P. Čechov (1860 – 1904) – ruský spisovatel, jeden z nejlepších ruských dramatiků, jejichž hry se provádí divadlech po celém světě. Čech, nakonec dostal příjmení Čechov.

Jméno Čech v češtině = .jedna z možností plůvodu slova je odvození od *čechati, *česati ‘česat, drhnout’, ale i ‘bít’, pak by Čech znamenalo‘bojovník.
Nebo od základu čel – příslušník jednoho kmene x Deutsch – cizinec.

J. Rejzek Eymologický slovník.

--

Stejně tak spisovatelka B. Němcová má podle jména vztah k Německu. Již od r. 1381 se takto pojmenovávali přistěhovalci z Německa. . Nebo k povolání se přidal přívlastek Němec – např. kovář Němec atd.

Další možnost z německého slova němec = němý. I to má vztah k Němcům – pro Čechy byli přistěhovalci „němí“, protože jim nerozumělií.

D. Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
Emefej

Totéž, co měla společného Božena Němcová s Německem.

lexx

to samý co polka (to je tanec) s Polskem tedy nic

annas

Polka ‘druh tance’, polkový. Český lidový tanec vzniklý v1.pol.19 .st., vr. 1831poprvé tančen vPraze a pojmenován na počestPoláků, jejichž potlačené povstání proti carské nadvládě (183031) mělo značný ohlas.
J. Rejzek: Etymologický slovník

http://www.ptej­teseknihovny.cz/pro-knihovny/aktivni-zapojeni
"MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Fotoreprint podle 3. vyd. Praha : Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997. s. 470. ISBN 80–7106–242–1 polka – cesky tanec, vznikly v 1.pol.min.stoleti na Hradecku. Jeho jmeno je totozne s Polka = polska zena a bylo mu dano ze soudobeho nadseni pro Polaky, tehdy trpici pod carskym utlakem a nestastne revoltujici. Puvodce ani datum nazvu nezname. Zd. Nejedly NR 9.108. [NEJEDLY, Zdenek. Polka. Nase rec. 1925, roc. 9, c. 4, s. 108–114]… Jmeno polka proniklo snad do vsech evropskych jazyku.

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim. 2. vyd. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1992. s. 354. ISBN 80–04–23715–0 polka – Cesky lidovy tanec nazvany tak na pocest Polaku, tehdy politicky utlacenych. Poprve tancen v Praze 1831; pak pronikl do ostatni Evropy."