Pavel1212

Co má obsahovat správná charakteristika a čemu se vyhýbat?

Nejlepší odpověď
annas

Charakteristika zachycuje duševní vlastnosti – vnitřní znaky – povahové rysy, schopnosti, zájmy

  • jak se duševní vlastnosti projevují ve vztahu k lidem, v jednání, ve vztahu k práci
  • vlastnosti se vyjadřují přímo (konstatováním) – přímá charakteristika

nepřímo – příklady jednání – je přesvědčivější – nepřímá charakteristika – třeba i srovnání s jnou osobou

  • popis – stručně o vnější podobě
  • objevuje se převaha přídavných jmen, častá přirovnání, případně rčení, hodnotící výrazy

Psát bez pravopisných chyb je samozřejmé, neopakovat formulace, dodržovat návaznost mezi jednotlivými větami.

Další odpovědi
Berušinka

Správná charakteristika má „popisovat“ vnější i vnitřní znaky. Popisuje se hlavně pomocí přídavných jmen, ale může být i charakteristika nepřímá, kde jednu vlastnost rozepíšeš na celý odstavec – popíšeš např. jak se hrdina chová a z toho vyplyne třeba statečnost.
Určitě by tam nemělo být opakování slov, pravopisné a jiné chyby.