dzituna

Co lze zapojit do prodlužovačky?

Mohu mít v jedné prodlužovačce o 6 zdířkách zapojen monitor, reprobedny se subwooferem, herní konzoli a nabíječku na notebook?

Nejlepší odpověď
Kepler

Bez obav, to jsou samé malé spotřebiče, klidně se vejde i mikrovlnka. Záleží na tom, jak máš silné jističe, kabelu to neublíží.

Další odpovědi
aliendrone

Kepler má teoreticky pravdu, bohužel jsem viděl i takové prodlužovačky (od čongů), které začaly dýmit po připojení právě té mikrovlnky. Pokud koupíš ale skutečnou certifikovanou prodlužku, tak se nemusíš bát. :)

Kazatel

Teorericky ano, prakticky si to můžeš spočítat tak, že součet maximálního příkonu spotřebičů by neměl přesáhnout maximální povolené zatížení komponentů elektroinstalace cestou.

Edison

Kazatel se přinejmenším z části mýlí: Celkový příkon nesmí přesáhnout maximální zatížení NEJSLABŠÍHO prvku na trase.

Kazatel

A copak z toho co jsem napsal plyne něco jiného?

Edison

Keplere, nebuď si tak jistý. Existují prodlužky s drátem 3×0,75. Pokud zásuvka bude jištěná 16A (3,6kW) a budeš to chtít tím drátem prohnat, moc dlouho nevydrží.

dzituna

Edison → Děkuji za vstřícnost, elektrice nerozumím, nechci kabel nějak přetížit nebo podobně. Nemusíš se hned chovat jako primitiv.

Edison

Klidně do toho můžeš zapojit i pračku, myčku, mikrovlnku, rychlovarku a žehličku najednou. Prostě to při nejhorším vyhodí jistič.

Kazatel

Tak takto jednoduše bych to neviděl, jistič nemá proč vypnout, pokud nedojde ke zkratu či přetížení jističe. Přetížený vodič se začne zahřívat, což může způsobit poškození izolace, úraz elektrickým proudem i požár.

dzituna

Paráda, děkuju moc.