co lze zamenit s platinou

platinovy dratek,kde se pouziva v elektrokabe­lech,s cim si ho lze splest,a jak poznam,ze jde o platinu

Nejlepší odpověď
www

Z drahých kovů se nejvíce podobá stříbru, není ale tak lesklá a je více došeda, snadno rozlišitelná pouhým okem při troše zkušenosti.
Jsou ale i různé slitiny kovů, které ji zdařile imitují. To ale pozná testem jen odborník, třeba ve zlatnictví.
Zkušenost

Další odpovědi
Mapel

Vzhledem k tomu, že má střední vodivost, by mě zajímalo o jakých kabelech je řeč. Platina se jako vodič v kabelech nepoužívá, takže bude asi špatná formulace. Nebo je míněno jako komponent pro výrobu termočlánků, ale jiné použití mě nenapadá.