Co lze považovat za pozemní komunikaci?

Lze považovat zatravněnou plochu mimo vozovky za část pozemní komunikace?

Nejlepší odpověď
standa

Co je přesně ´pozemní komunikace´ je definováno zákonem o provozu na pozemních komunikacích (zde není problém).

Jiné je to s definicí „místa ležící mimo pozemní komunikaci“, které platný zákon taxativně nevymezuje a nechává tak prostor k řadě interpretací.

Jednou z interpretací, se kterou jsem se setkal, je „vodítko“, které nabízí stará dopravní vyhláška 99/1989 Sb., ve které byl definován pojem „místo ležící mimo SILNICI“.

Podle této staré vyhlášky zní definice tohoto místa takto:

„Místo ležící mimo silnici je POZEMEK, garáž, parkoviště, čerpací stanice, tovární, nádražní a letištní prostory, obratiště tramvají apod.“

A další výklad či uplatnění výše zmiňovaných pojmů je už na soudech při posuzování konkrétních sporů…

Osobně bych nedráždila hada bosu nohou a PŘILEHLÉ travnaté plochy k pozemní komunikaci bych považoval za „pozemní komunikaci“ do vzdálenosti, kterou dá zdravý rozum 🙂

Další odpovědi
člověk

záleží co je psáno na katastrálním uřadě

cukrar

Standa má pravdu, ale doplním, je třeba posuzovat k čemu je tento výklad vhodný. Pokud k parkování, tak nepřípustné, jedině na soukromém pozemnku.
Kam míří dotaz?

Výletník8

Podle § 11 a § 12 silničního zákona lze, ale neplatí to vždy a automaticky. Bylo by nutno situaci popsat blíže, ale nejpřesnější byl ten člověk, který odkázal na katastrální úřad.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/13/1997/11