Avatar uživatele
anonym

Co lze považovat za pozemní komunikaci?

Lze považovat zatravněnou plochu mimo vozovky za část pozemní komunikace?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4489 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Co je přesně ´pozemní komunikace´ je definováno zákonem o provozu na pozemních komunikacích (zde není problém).

Jiné je to s definicí "místa ležící mimo pozemní komunikaci", které platný zákon taxativně nevymezuje a nechává tak prostor k řadě interpretací.

Jednou z interpretací, se kterou jsem se setkal, je "vodítko", které nabízí stará dopravní vyhláška 99/1989 Sb., ve které byl definován pojem „místo ležící mimo SILNICI“.

Podle této staré vyhlášky zní definice tohoto místa takto:

„Místo ležící mimo silnici je POZEMEK, garáž, parkoviště, čerpací stanice, tovární, nádražní a letištní prostory, obratiště tramvají apod.“

A další výklad či uplatnění výše zmiňovaných pojmů je už na soudech při posuzování konkrétních sporů...

Osobně bych nedráždila hada bosu nohou a PŘILEHLÉ travnaté plochy k pozemní komunikaci bych považoval za "pozemní komunikaci" do vzdálenosti, kterou dá zdravý rozum :-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
člověk

záleží co je psáno na katastrálním uřadě

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Standa má pravdu, ale doplním, je třeba posuzovat k čemu je tento výklad vhodný. Pokud k parkování, tak nepřípustné, jedině na soukromém pozemnku.
Kam míří dotaz?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Výletník8

Podle § 11 a § 12 silničního zákona lze, ale neplatí to vždy a automaticky. Bylo by nutno situaci popsat blíže, ale nejpřesnější byl ten člověk, který odkázal na katastrální úřad.

Zdroj: portal.gov.cz/zakon/13/1997/11

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava