_136

Co lidskou společnost nějakým způsobem donutí nebo nutí užívat pervitin a heroin?

Odpovědi
dubraro

Vybral sis nevhodné příklady, pervitin a heroin mají zcela rozdílné účinky. Pervitin je povzbuzující, heroin tlumivý.

Obecně lze říct, že drogy slouží k potlačení racionálního myšlení v zájmu přežití či úspěchu alespoň části lidské skupiny. Největším výrobcem drog je totiž naše vlastní tělo a mozek je vybaven receptory na tyto látky citlivými. Naše vnitřní drogy jsou příčinou jevů jako optimismus, odvaha, riskování, nadšení apod., které by při čistě racionálním myšlení neexistovaly.

Umělé drogy pak jen využívají těchto mechanismů k vyvolání žádoucích stavů bez vnější příčiny.

Drogovou závislost si lze vypěstovat i bez umělých drog. Například sportovci, cvičící do úmoru pro potěšení, poskytované hormonem endorfinem. Nebo lidé, posedlí sexem pro účinky hormonu oxytocinu.