I am Kejbý

Co lidem tato doba dala a vzala?

Nejlepší odpověď
dudu

Dala předtím nevídané materiální a kdo projeví snahul rovněž duševní bohatství. Vzala soucit k druhým, morálku, skromnost a pokoru.

Další odpovědi
led

„Co lidem tato doba dala a vzala?“
Povýšila osobný záujem nad verejný.
Radosť z práce pre druhých začala byť úmerná vlastnému priamemu, či nepriamemu hmotnému zisku.
Ale zjavne chcete počuť iné…
dala možnosť cestovania (ak máme peniaze), právo slobodného slova (ak máme to správne postavenie), právo vlastniť a rozmnožovať majetok (ak nejaký máme), mať vzdelanie podľa svojej slobodnej voľby (ak máme dostatok finančných zdrojov), ale to všetko môžme len ak máme zdroj príjmov, ak máme prácu, ak je tá práca dostatočne zaplatená…
máme prácu?
Čo nám táto doba dala a čo vzala?
Doplňuji:
Ale nenariekajme len nad človekom. Človekom ktorý na jednej strane vytvára nesmierne technické hodnoty, ale na druhej strane ich taktiež novými technológiami ničí. Nariekajme aj nad vzťahom človeka k prírode samotnej, jej postupnej devastácie až likvidácie i keď už začína naberať sily aj človek – ochranca prírody.
Už dnes sme v mnohom podobní výrobkom továrne R.U.R., – spejeme k tomu, jeden svet,… , jedna myšlienka…? alebo vďaka nepodarkom ako je Číslo5, túžiaci po vedomostiach a láske, či samostatne citovo mysliaci Ja_Robot ?

Čo nám táto doba dala a čo vzala?
Uvedomenie si seba samého – aj dala, aj vzala

Mirdas

Dala nám možnost se rozhodovat sami za sebe.
Vzala pokoru jednoho k druhému.

Dane

Tato doba dala lidem prostředky, které usnadňují a prodlužují život. A co vzala? Čas.

anonym

Mně jako dělníkovi doba nedala nic.Sice máme svobodu slova, ale na co?Že mohu nadávat na strany a vlády?Pomůže mně to?Že denně slyším v televizi vulgarity?
Vzala mně toho hodně.
Sociální jistoty, rozhodování v práci (jako dělníci jsme měli ve fabrice větší slovo než dnes…přes ROH jsme si vymohli hodně věcí).Dříve ve fabrice bez stresu, dneska jdete do práce se stresem kdy vás propustí a jestli někde pak seženete práci.
Vzala mně sociální bydlení na vesnici (dříve tu byla školka, škola, prodejna Jednoty, každý týden pojízdá prodejna řezníka s veškerým masem, hospoda s tanečním sálem, prosperující družstvo, autobus do dvou okresních měst, spojení autobusem do práce na všechny směny a zrovna tak odvoz ze všech směn, v zimě ráno už v pět hodin protažené všechny cesty a místní sinice, zkrátka kulturní bydlení na vesnici).Dneska z toho NEMÁME NIC.Ale máme svobodu slova, tak co je lepší?
Zrovna tak mi vzala bezpečnost (dříve projížděla vesnicí hlídka VB a nebo procházeli vesnicí místní občané, kteří byli u PSVB), nekradlo se na vesnici.Dneska se krade jak zvířectvo, tak zelenina na zahrádkách.Dříve jsem mohl jet autem po městě a věděl jsem, že nespadnu do kanálu, odkud někdo ukradl poklop.
Zkrátka byl by dlouuuuuuhý seznam toho co je dneska horší než dřív.
Doplňuji:
A když bych to shrnul, tak mně vzala práci (jsem nezaměstnaný), takže tím pádem mně vzala všechno co bych si mohl v nynější době dovolit.
A práce je to hlavní, jak říkali komunisti VAŽTE SI TOHO,ŽE MÁTE NÁROK!!!! NA PRÁCI, protože od toho se odvíjejí další potřeby člověka.

marci1

Dala jim technické vymoženosti, stres. Vzala štěstí, radost a spokojenost.

talka

Ad lahny:Píšeš pěkně (oceňuji správnou gramatiku, což je vzácnost), ALE: vše má klady i zápory – dost záleží na tom, co převáží a na charakteru vládnoucích politiků. Nárok na práci byl hezký, ale co a proč se vyrábělo???
Základem demokratického státu je svoboda.(Aris­toteles) a je to nejlepší (nebo nejhorší?) způsob vládnutí ze všech dosud vyzkoušených (nevzpomínám na přesné znění citátu).

led

„Základem demokratického státu je svoboda.(Aris­toteles)“
Je vôbec na svete demokratický štát v zmysle starovekých filozofov (Aristoteles, Platon a iní)? Nehľadajte a ani neukazujte na štát za Veľkou mlákou. Taký štát ešte nebol v histórii človeka a ešte dlho nebude. Je to len veľká Utópia.

anonym

pro talka
Jsem ročník 1953, takže gramatiku si ještě pamatuji ze školy (z češtiny stále za 1).
A co se vyrábělo?Určitě víc zboží než dnes a HLAVNĚ KVALITNĚJŠÍ.Mým rodičům lednička Calex vydržela 30 let, mně 25 a šla by ještě dál ale bylo po revoluci a ničku s mrazákem.Jenže vydržela 10 let (a to se ještě opravář divil, že tak dlouho, dneska se vyrábějí věci s životností 5–7 let)a tak máme zase novou.Televize Tesla Color nám šla 22 let a nebýt toho, že jsme museli mít satelit (přestalo analogové vysílání), tak by šla ještě.Vdaná dcera má od revoluce už třetí!!! televizi,takže kdy se vyrábělo kvalitněji?
A to bylo se všemi výrobky za socialismu.
Dneska se tu už nic nevyrábí, jsme země montoven.
Takže na co mám být hrdý?
A za svobodu si nic nekoupím.Sice je to pěkné, ale jak je to přísloví..KAŽDÝ JE SVOBODNÝ DO VÝŠE SVÉHO KONTA.
Čili milionář je svobodnější než já, protože dokáže uplácet a tím si vykoupí cokoliv potřebuje.

Jikra

Já jsem ročník 1948 ale podle tvých argumentů, že lednička vydržela 30let a TVP 20let by ty fabriky z fleku museli zavřít, protože po nasycení trhu by nebylo komu prodávat. Nehledě k tomu, že se technické parametry, např. spotřeba elektřiny nebo vody u ledniček, mrazáků, myček, praček rok od roku mění. Je to zkrátka spotřební zboží. A když už tady tak pláčeš, jestli pak si vzpomínáš, kolik jsi za tvého milovaného socíku zaplatil za pračku nebo ledničku. O TVP už vůbec nemluvím, to byla kapitola sama o sobě. Sovětský BTV Rubín stál 9000,–Kčs (zase 3 platy) a přes Multiservis (na splátky) vyšel na pouhých 17200,–Kčs. Že by soudruhama podporovaná lichva?
V roce1985 za pračku Tatramat a chladničku Calex pouhých 10000,–Kčs. To byl můj tříměsíční čistý plat na hutích. Dneska si to koupím za důchod a technické parametry se vůbec nedají porovnávat. A to nemluvím o tom, že u nás na maloměstě to bylo ještě přes tlačenku!Pro mladý: tlačenka = známosti, úplatky nebo protislužba.
Inu, to je ten pokrok.

led

Jikra, vy zbohatlík :)
ale uvedomte si, že vy ste mali nadpriemerný príjem.
Ale je pravda v tom, že výrobky sa nevyrábali s umelo upravenou žitonosťou, ako dnes.

led

oprava preklepu:
Ale je pravda v tom, že výrobky sa nevyrábali s umelo upravenou žitonosťou, ako dnes.
správne:
Ale je pravda v tom, že výrobky sa nevyrábali s umelo upravenou životnosťou, ako dnes.

led

lahny, mýlite sa.
Chudobný človek, človek ktorý nič nevlastní, je slobodnejší, než ten milionár, ktorý v skutočnosti sa musí so svojim životom prispôsobovať moci peňazí.

anonym

Pokud někoho zajímá jak jsme se měli tenkrát ve fabrikách.
Za komunistů byla norma na vytápění od 18stupňů až do 22 stupňů.Dneska podnikatelé dělníkům netopí, buď šetří a nebo neplatí teplárnám, které vypnuly topení.Ještě NIKDY SE ZA KOMUNISTŮ NESTALO ABY PŘES VÍKEND ZAMRZLA LIMONÁDA NA DÍLNĚ.Začínalo se topit už v neděli v 10 hodin večer.Dneska začínají topit v 5 hodin ráno topí se do 15 hodin s tím ,že do 18 hodin teplo vydrží a pak si lidi můžou vzít teplé bundy, ALE Z DOMOVA PŘINEŠENÉ.Dříve jsme dostávali dvoje montérky, boty a kdo dělal venku, vaťákové kalhoty,kabát a beranici.DNES NIC TAKOVÉHO NEDOSTANETE.Dos­távali jsme solvinu, mýdlo, toaletní papír a ručníky.DNES TAKÉ NIC NEDOSTANETE.Dos­távali jsme do výplaty 40 Kčs na nákup saponátů na špinavé montérky.Když mě švagr řekl, že u nich to lidi nosí do čistírny a proplácejí jim to (aby s tím ženský doma neměly práci), navrhl jsem to a přes ROH se to prosadilo, ale ještě to vylepšili.Každý si našil doma nějakou značku a montérky přímo sbírali v továrně a pak přiváželi už vyprané.KTERÁ FIRMA VÁM TO DNES UDĚLÁ??
Když se mě narodily děti, tak od mého závodu jsem dostal (teda dcery) spořitelní knížku se 100Kčs na 4% úrok, manželka dostala dětskou výbavičku a plíny.U třetího dítěte už dávali 500Kčs na knížku.CO VÁM DNES DÁ FIRMA ZA DÁREK K NAROZENÍ DÍTĚTE??
Za komunistů když fabrika potřebovala v sobotu přesčas, tak buďto objednala autobus (když bylo více lidí) a nebo někomu zaplatila auto, aby vzal i ostatní.DNESKA VÁM NAŘÍDÍ V SOBOTU PŘESČAS A DOSTAŃ SE DO PRÁCE JAK CHCEŠ.Pokud nepřijdete, tak v pondělí dostanete výpověď za hrubé porušení pracovní kázně.
Dříve byl dělník skoro hýčkán (podívejte se na staré inzeráty, co se všechno dělníkům nabízelo).Dneska je jen námezdní síla, která NEMÁ VŮBEC ŽÁDNÉ VÝHODY, ale jen povinnosti, ale ještě takové jako za feudalismu.
Já jsem kritizoval předešlý režim a hledal jsem na něm chyby.Jenže po létech strávených v tomto režimu zjišťuji, že najednou mám jiné priority.Nepot­řebuji nový mobil, barevnou televizi či jiné vymoženosti, ale POTŘEBUJI DOSTUPNOU LÉKAŘSKOU PÉČI,(která se mi nedostává a kterou musím tvrdě platit), POTŘEBUJI PRÁCI, kterou mě tato společnost odmítá poskytnout.Klidně vyměním svobodu slova (která mě k ničemu není, nedostanu za ni zaplaceno ani mě za to nikdo neposkytne lékařskou pomoc, tohle je přesně chování dnešní spolenosti, JE TO NERENTABILNÍ A NEEFEKTIVNÍ ) za tyto jistoty.