Dvorní šašek

Co kromě peněz dává člověku práce?

Nejlepší odpověď
elkon

Pokud je to práce, která člověka baví (jako jsem to měl já), tak třeba rozšiřování znalostí v oboru, pocit z dobře vykonané práce a život mezi kolegy. Možná jsem ještě na něco zapomněl. A když je to náležitě ohodnoceno finančně, tak to nemá chybu. Člověk to dokáže ocenit, když vidí, že díky tomu má i pěkný, dost nadprůměrný důchod. Je potřeba myslet vždy na „zadní kolečka“ a snažit se proto vydělávat co nejvíce.

Další odpovědi
Drap

U každého to může být trochu jiné-

Lgee

Nemoce, agrese, Nenávist, Bezmoc, beznaděj.
Vše negativní jediná pozitivní věc je finanční hotovost.

Filip84

Pokud se budeme skutečně bavit o materii pojmu „práce“, nikoli závislá činnost, tak práce toho dává člověku opravdu hodně.

Díky práci se člověk učí trpělivosti, pokoře, protože vidí, že ne všecko je hned, že za vším je nějaké úsilí a umní, a že ne na všecko stačí sám.

Díky práci se člověku zlepšuje motorika, dovednosti, schopnosti, které se mu mohou hodit i jinak a jinde, např. při záchraně života, vlastního nebo někoho jiného.

Práci člověk vděčí za pohodlí a bezpečí. Za to, že může jít do hospody a je vysoce nepravděpodobné, že bude cestou domů například sežrán vlky. Za to, že mu teče doma pitná voda. Za to, že mu doma svítí žárovka. Za to, že ošklivě nepáchne.

Práce je ideální therapie: na deprese, na nízké sebevědomí, na lenost, na úzkostné stavy. Ne nadarmo mají v každé psychiatrické nemocnici skupinové pracovní therapie.

Práce lidi sbližuje. Když vidím v práci že holku práce baví a jde jí to od ruky, tak je hned svým způsobem více sexy. Takový zedník od nás se zedníkem z U. S. si budou alespoň v něčem rozumět i beze slov.

Tedy: práce člověka polidšťuje. 🙂

paul1

Ještě ze školy si matně pamatuji, že se říkalo: „Práce polidštila opice“. Před nedávnem jsem četl o tom, že jediní tvorové, kteří vedou mezi sebou války jsou lidé a opice. Takže to polidštění nějako nepomohlo, jako lidé jsme nadále primitivní jako opice.

zjentek

Svaly?

Pokud celý život chodíš do zaměstnání a nemáš je, tax v životě nepracoval 🤷‍♂️

Rokio

Smysl života a pocit, że je někde potřeba.

cappuccino

Poteseni z toho, ze dela neco uzitecneho, ze ma dobre kolegy, ze ma praci, ktera ho bavi. Ale to, aby delal praci, ktera ho bavi a naplnuje, je predpoklad.

da ny

Radost. Pocit uspokojení z dobře vykonané práce. Pocit užitečnosti. I únavy.

Filip84

paul: Jediný rozdíl mezi námi a zvířaty je, že chytí-li se zvíře do oka, tak se uškrtí, zvířeti prostě „nevysvětlíš“, že nemá utíkat, ale couvat, a tím bude problém vyřešen. I když to ale také neplatí úplně absolutně, psi, nebo kočky, jsou schopní poměrně složitých logických dedukcí, třeba kočka nemá problém odpozorovat, jak funguje klika u dveří, a pak na ní vyskočit a otevřít si. U většiny koček „problém“ vyřešíš, pokud otočíš kliku nikoli vodorovně, ale svisle, směrem vzhůru. Ovšem jsou i kočky, které, poměrně brzy, zjistí, že když se na tu kliku zavěsí, a pak zatáhnou za tu „páku“ na opačnou stranu, že ty dveře otevřou, takže klika musí svisle, ale směrem dolů, to už je mimo fysické možnosti kočky.

Psi jsou výborní machiavellisté, tedy, pokud jim to „vůdce smečky“ dovolí, pak s ním orají a vláčejí. Simulují kulhání, dotírají o žrádlo, jsou schopni vymyslet a zahrát docela komplikované divadlo, až se někdy divím, co si od nich naivní lidé nechají líbit. Ale, oproti lidem, nejsou hloupí, když narazí, tak se stydí, dělají usmiřovací rituály (lehne si na záda, dává packu atp.), očekávají trest, přijmou trest (nezlobí se, naopak, ještě se usmiřují) a znovu je to zkoušet nenapadne.

Války nevedou jenom opice. Války vedou i sršně, zejména vespa mandarinia a potkani.

Vespa mandarinia je, opravdu, velmi zajímavý druh. Jasně, je to největší sršeň, nejjedovatější, a je to „svině kousavá“. Ale krom toho je velice agresivní a dobyvačná, takže napadá např. vosy, či včelstva, i bez racionální příčiny, a za cenu velkých ztrát. My nevíme přesně proč, natolik ethologii sršní mandarínských neznáme, ale víme, že se tak děje. Bojují i mezi sebou, pokud je slabší sršní kolonie, napadnou jí, sršně povraždí, jejich ponravami nakrmí své ponravy a jejich nektarem sebe.

Podobně se ale chovají i včelstva, silnější včelstvo je s to zdecimovat několik slabších včelstev ve svém okolí.

Potkani, zase, prakticky vyhubili krysy, mají i podobnou hierarchii, jako lidské komunity, a jsou velice útoční, včetně napadání cizích potkanů.

Války u zvířat nejsou ničím mimořádným.

Filip84

Uf, těžká otázka. Odpovím, až to domyslím! 🙂