postcd

Co konkrétně způsobí, že se z mladého člověka stane narcista?

Wikipedia: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Narcismus

Nejlepší odpověď
annas

Psychologové tvrdí, že asi tak do 8 let jsou téměř všechny děti narcisty. Ve škole se chlubí, co všechno umí, v čem jsou lepší než ostatní. .

Psychologové to dávají za vinu těm rodičům, ,kteří své potomky neustále přeceňovali, za všechno je chválili, byli příliš tolerantní, takže postupně potomci přestali uznávat určité hodnoty, neuznávali ty, kteří třeba neměli „výbětové“ oblečení, hračky, mobil atd., tudíž se stali postupně nezvladatelnými a zlými.

Důležitý pro to, aby se zabránilo narůstání narcismu u dětí, je princip chvály.

"Když se vašemu dítěti podaří něco mimořádného, chcete mu to dát najevo. Možná mu proto řeknete, že je opravdu chytré. Anebo že je opravdu skvělé.

Nebo možná řeknete, že muselo zjevně vyvinout velké úsilí, aby dosáhlo kýženého úspěchu. Může se přitom zdát, že jde vlastně o stejné komplimenty, ale opak je pravda."

Je správné vést dítě k tomu, aby postupně získávalo zdravé sebevědomí, to znamená uznat, že je rovnocenné s ostatními,. Zatímco narcist si myslí, že je lepší než ostatní. Ztráci schopbnost empatie, nezvládá situace tehdy, když není hodnocený lépe než ostatní, takže reaguje agresívně.

Nedověděl se třeba od učitele, kamaráda, kolegy , jak byl zvyklý slyšet od rodičů, že je chytrý a nejlepší, takže se cítí ponížený.

Podle http://m.rozhlas­.cz/plus/svet/_zpra­va/1467156

Chyba se stala ve výchově a v přesvědčení rodičů, že jen jejich dítě je to nej …takže z dítěte vyrostl sobecký, dominantní člověk.
Stejně později ve společnosti si narcista myslí, že je středem vesmíru, vyžaduje stále pozornst, špatně navazuje vztahy. Sám sebe se vychvaluje, je arogantní, lidí kolem sebe využívá jen ve svůj prospěch, nemá pro ně pochopení..

Další odpovědi
mosoj

Výchova a vzory ve společnosti.

Drap

Částečně to mohou být geny, a spousta dalších vlivů.

dudu

Zahledí se sám do sebe. Např. v parlamentu je podobných jedinců habaděj.

marci1

Přímo v Tvém uvedeném zdroji je uvedena i příčina:
„Narcistická porucha osobnosti se řadí mezi tzv. rané vývojové poruchy osobnosti, tedy k těm, které vznikají v útlém dětství. Příčinou může být pocit nedostatečné péče, kdy si jedinec vytvořil zdání vlastní soběstačnosti jako obranu před světem. Nemusí přitom jít o zanedbání péče rodiči, ale jen o nenaplnění představ dítěte o podobě péče. Častěji tato porucha potkává chlapce.“

Šidlo

časť prípadov je organická – gény, poškodenie mozgu......
časť spôsobená blbou výchovou – rodičia bud nonstop kritizovali alebo chválili a tak dieťa nevie čo je zdravé sebavedomie a hrdosť…tak to pokryje narcismom

väčšina narcisov je hlboko zakomplexovaná a labilná

anonym

marci1, má vaše odpověď smysl, když jste ji převzala z odkazu tazatele?

postcd

přijde mi, že je to jedna z nejlepších odpovědí. Určitě lepší než:

„Zahledí se sám do sebe. Např. v parlamentu je podobných jedinců habaděj.“

marci1

Díky. 🙂

annas

Proč jste se tedy ptal, když odpověď je přímo ve vaší otázce a líbí se vám?

Nemusel jste čekat, až ji někdo okopíruje.