bolak

Co když si u programátora objednám výrobu nějakého programu, a on si pak vyrobí dokonalejší verzi ke komerčním účelům?

Co když si u programátora objednám výrobu nějakého programu, s tím že bych ho chtěl následně využívat komerčně, on ho vyrobí (nějakou střídmou verzi), pak si uvědomí že je to docela dobrej nápad a sám si pak naprogramuje dokonalejší kopii na které bude vydělávat, jako má lepší konkurence? Smí se to?

Nejlepší odpověď
setapouch

Ano. Autorský zákon se nevztahuje na myšlenky a principy.

Počítačové programy

§ 65 Obecná ustanovení

(1) Počítačový program, bez ohledu na formu jeho vyjádření, včetně přípravných koncepčních materiálů, je chráněn jako dílo literární.

(2) Myšlenky a principy, na nichž je založen jakýkoli prvek počítačového programu, včetně těch, které jsou podkladem jeho propojení s jiným programem, nejsou podle tohoto zákona chráněny.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121

setapouch

Osobně bych to udělal tak, že:

  1. vykonavatelem majetkových autorských práv jsem já jako zadavatel (pokud je zhotovitelem právnická osoba, pak to musí být explicitně ve smlouvě)
  2. dílo je ve smlouvě označeno jako obchodní tajemství.

setapouch

Navíc, většina lidí v tom stejně neumí chodit, takže autorská práva často zůstanou zhotoviteli, i když je to přímo autor.