bolak

Co když si někdo koupí barák na splátky, podepíše smlouvu a ten barák mu za měsíc shoří?

To bude dalších 20 let splácet vohořelou betonovou desku?
Doplňuji:
barbakan: takže není možný aby byl dům nepojištěnej?

A co když barák shoří ve chvíli kdy ještě není dostavěnej, ale už byl zaplacenej?

Nejlepší odpověď
anonym

Ono je to ještě trochu jinak: Finanční ústav podmiňuje poskytnutí prostředků na koupi nemovitosti uzavřením pojištění (je jich celá řada). Pojistit se dá i hrubá stavba a většina stavebníků to dnes dělá i z toho důvodu, že součástí pojištění je vandalizmus a krádež, což je na většině staveb častý problém.
Jinak by samozřejmě vypadala otázka, kdyby si dům pořídil movitý člověk, který by si nemusel brát hypotéku (i tací se mezi námi najdou) a nemovitost si nepojistil. Potom by opravdu nedostal nic a zbyl by mu jenom pozemek s ohořelými troskami, jejichž odklizení by musel uhradit na své náklady.
Při pojištění nemovitosti je zde několi aspektů, které je třeba brát v potaz.
Za prvé je to zabezpečení nemovitosti proti požáru. Takže neprokázal-li by majitel, že provedl veškerá možná opatření, tak by se pojistné plnění radikálně krátilo.
Součástí majetkových pojištění je procento spolúčasti. Takže o tuto spoluúčast by se opět pojistné plnění snížilo.
Dalším aspektem je možné podpojištění nemovitosti, kde by mohlo být problémem nahlášení vyšší škody, než na kterou byla nemovitost pojištěna. To by pojišťovna brala jako pokus o pojistný podvod a opět by to vedlo k radikálnímu snížení pojistného plnění, v nejhorším případě by poškozený ještě musel čelit žalobě.
V neposlední řadě zde vstupuje ještě do řešení pojistného plnění skutečnost, zda na místě původní nemovitosti hodlá pojistník vybudovat nový dům. Pokud ano a nedopustil se „podpojištění“ nemovitosti a tuto měl proti riziku řádně zabezpečenou, když nezanedbal žádnou z povinností vlastníka, tak může dosáhnout „až“ na plné pojistné plnění (mínus spoluúčast).
V případě, že nebude na stejném místě chtít znovu stavět, tak opět dojde k radikálnímu snížení pojistného plnění.
Závěr: málokdy pojišťovna poskytne pojistné plnění, aby nahradilo pojištěnému hodnotu škody. Většinou se jedná o pojistné plnění, které má poskytnou základ pro vytvoření nových podmínek existence pro člověka, který se stal obětí živelné pohromy, neštěstí, nehody nebo úrazu.
Doplňuji:
Ad mosoj – chceš poslat profesní životopis? Nesmysl v tom není žádný. Projdi si výluky z pojištění a majetkové pojistné smlouvy. Za sedm let pojišťovací praxe bys také už leccos znal.

Další odpovědi
anonym

Nikdy ti banka nedá úvěr bez toho, aby nemovitost nebyla pojištěna! Takže plnění pojistné smlouvy je nasnadě!
Doplňuji:
Určitá možnost nepojistit barák by byla, ale to by majitel musel mít sklony k sebevraždě! Pravda je, že plnění ze strany pojišťovny vždy nebývá 100 % -tní, ale díky nepojištění přijít o celý barák ?

mosoj

Tolik nesmyslů co zde píše účetní , sociální pracovnice a já nevím co ještě, jsem hned tak nečetl.

jirkajirka

Kdy jsem kupoval domek na hypotéku tak banka vyžadovala pojištění domku a životní pojištění. Bohužel úroky z půjčky ti nikdo při zničení domku nezaplatí tak že určitou škodu budeš mít. Splacená hypotéka s úroky je vyšší než cena domku.

Drap

Pokud to nebylo pojištěno, tak samozřejmě splácí až to zaplatí.

led

Poisťovňa, ak je dom poistený, v rámci poistky preplatí vzniknutú škodu.
To sa nijako netýka splácania úveru, ten musí splácať.

Larissa

Tak to spraví jen delší lanko…

bolak

mosoj: fakt? a já sem ji dal palec, já sem myslel že když je to dlouhý, tak že to musí bejt pravda..

led

mosoj, ale aj v tom dlhom texte objavíte pravdu o praktikách poisťovní.
Ak prečítate aj to biele medzi riadkami, objavíte ich. Poisťovne sa po vzniku poistnej udalosti snažia nájsť čokoľvek, aj to že ste pri opustení wc nespláchli, len aby nemuseli „poskytnout pojistné plnění“. Poznám to z vlastnej skúsenosti.
PS.
nie to spláchnutie, ale zámienky hľadali rôzne

anonym

led, ale to tam skutečně je. Pojišťovna hledá důvody proč nezaplatit a pokud zaplatit, tak to nejmenší, co lze.
Tohle snad poznal každý, kdo měl s pojišťovnou nějakou zkušenost.

led

Preto som sa k mosojovi vyjadrila