Anonym*****

Co když řeknu v řecnickém cvičení větu MANAŽER DIVADLA MU NAMÍSTO ZAVOLÁNÍ POLICIE NABÍDL ÚČINKOVÁNÍ V DĚTSKÉ HŘE?

Bude to spisovné? Jak jinak bych to mohla říci? Prosím poraďte mi. Děkuji předem

Nejlepší odpověď
annas

Je to příliš dlouhá věta pro mluvený projev. Kromě toho příliš mnoho podstatných jmen slvoesných, která jsou v češtině „nepříjmená“.
Proto je vhodné nahradit je slovesem.

Formulovala bych jako souvětí. Ale záleží na předchozí větě, aby navazovala v daném kontextu. Východisko – jádro, nebo naopak?

Manažér divadla mu nabídl účinkování (možnost účinkovat) v dětské hře, jestliže nezavolá (nezavolá-li) na policii.

Další odpovědi
led

Rozdíl je v určení významového důrazu tohoto oznámení. Při zvukovém projevu je důležitá nejen poloha slova ve větě, která určuje důležitost výrazu, ale i jeho zvuková podoba.
Variant tohoto větního spojení je několik, nejen řeknout jedním dechem, když chybí čárky „MANAŽER DIVADLA MU NAMÍSTO ZAVOLÁNÍ POLICIE NABÍDL ÚČINKOVÁNÍ V DĚTSKÉ HŘE“
např.
„Manažer divadla, namísto zavolání polície, mu nabídl účinkování v dětské hře“
„Namísto zavolání polície, mu manažer divadla nabídl účinkování v dětské hře“
„Manažer divadla mu nabídl účinkování v dětské hře, namísto zavolání polície“

Důraz může být na
manažérovi divadla (sám velký manažér)
nezavolal policii (chválapánu, nepůjdu sedět)
nabídl roli (představte si, zázrak, budu hrát v dětské hře)
každý způsob této navenek stejné věty dává různý pohled do vnitřního pocitu řečníka

quentos

Ale klidně. Daleko ostudnější by bylo v řečnickém cvičení říct „by jsem“. Správně pouze a jedině BYCH.

led

annas vašu vetu:
„Manžér divadla mu nabídl účinkování v dětské hře, pokud nezavolá na policii.“
chápem ako že zavolanie polície nevylučuje.

Ja som pôvodnú verziu chápala, ako vylúčenie postihu (zavolanie polície), pretože zjavne chlapec (hrdina príbehu) sa manažerovi hodí do postavy v detskej hre. Namiesto zavolania polície, ponuka postavy v detskej hre. Alebo sa mýlim?
Možno by nám to vedel prípadne vysvetliť Anonym*****

annas

Ta věta je vytržená z kontextu, tudíž se dá chápat různě. Proto jsem uvedla – východisko x jádro, nebo naopak?

Ale mně se z pohledi stylizace nelíbí, že převažuji slovesná podstatná jméno místo sloves (zavolání, účinkování).

Toto vyjadřování je podle jazykářů důkazem malé slovní zásoby a je nepřirozená. Stačí obě , nebo aspoň jedno jméno nahradit slovesem.

led

to súhlasím, ale… Zarazilo ma použitie výrazu „pokud“, čo vlastne zmenilo význam vety.

annas

Klikla jsem dříve.
Ale zapomněla jsem opravdu opravit spojku „pokud.“

Smysl věty je možné změnit spojkou či vztaženým zájmenem podle konjtextu. Ale zaměřila jsem se víc na jmenné tvary, stejně předložka namísto.

Když nezavolá – bude hrát. Když zavolá – nebude hrát. Co vyplyne z kontextu.

Proto nerada opravuji, když nevím, jak a co tazatel myslí. Navíc jde o ZŠ, takže těžko říct

Opakuji, považuji za nejdůležitější nrušit řetězec podstatných jmen.