Gonfaloniér

Co kdyby někdo měl dost peněz a žádné příjmy, jak by to bylo s placením povinných pojištění?

Pokud by si někdo našetřil spoustu peněž nebo zkrátka nějak přišel k penězům a neměl by pak žádné příjmy, jak by platil povinné poplatky/pojištění jako třeba zdravotní pojištění (o jiných povinných nevím, sociální myslím povinné není)?

Př. kdyby měl někdo nějakou firmu a pak by ji prodal. To by mu přineslo jisté finanční zajištění. Už by nebyl podnikatelem (třeba OSVČ), neměl by práci a řekněme, že ani ty peníze by neměl nikde investované, takže by mu nic nevynášelo – neměl by žádné příjmy. Řekl by si třeba, že si dá 2 nebo 3 roky voraz (od práce – ode všeho), měl by peníze jen u sebe (třeba na účtu), žádné investice, žádné příjmy, měl by svůj dům a byl by na takovém předčasném (a třeba jen dočasném) „důchodu."
No, když jsou nějaké ty pojištění nebo snad i nějaké poplatky povinné, tak jak by to bylo z jejich placením (když nemá ty příjmy/práci/zis­ky)?

Zdůrazňuji, že záměrně by neměl žádé příjmy a žádnou práci… a peněz by měl dost. Na Úřad práce by snad nemusel… To by se ty peníze na ty povinné pojištění (zdravotní) nějak odečítaly z toho jeho majetku/peněz??

Nejlepší odpověď
Funna

bude ji platit z těch úspor, o kterých mluvíš…nebude se to počítat z platu, ale budeš platit částku, jako když jsi nezaměstnaný…
a to je dneska cituji: „Platba pojistného je zákonem stanovena sazbou 13,5 % z vyměřovacího základu rovnajícího se platné minimální mzdě. Od 1.1. 2019 je minimální mzda zvýšena na 13 350 Kč.“

https://firmy­.finance.cz/zpra­vy/finance/235120-jak-si-sam-platit-zdravotni-pojisteni/

Další odpovědi
elkon

Vše co je povinné, je povinné, co je na tom nepochopitelné?