Aura

Co jsou zákony s komentáři?

Jsou to klasické zákony doplněné o komentáře, které blíže vysvětlují ty zákony, tak aby byly srozumitelné? Chápu to správně?
Snad každý zákon/zákoník vyšel i s něčím komentářem a vždycky je to (mnohem) dražší než klasický zákon. A že jsou některé pořádně obsáhlé.
Jsou lepší ty s těmi komentáři?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Komentáře vysvětlují jednotlivá ustanovení z pohledu jakykového výkladu, odkazy na související ustanovení a judikaturu. Bohužel jsou obvykle určeny spíš pro právníky nebo poučené laiky – příklad: § 215 (2) Očanského zákoníku „Členové spolku neručí za jeho dluhy.“ je v jednom komentáři vyložen takto:

„Normativní příkaz odstavce 2 je pro praxi nepochybně sociálně účelný, věcně však nadbytečný; stejné pravidlo by platilo i tehdy, pokud by tato norma v zákoně nebyla obsažena, neboť ručení za dluhy může vzniknout pouze dvěma způsoby, totiž ze smlouvy (§ 2018 odst. 1) nebo ze zákona (§ 2028). “

Takže lepší jsou, ale …

Další odpovědi
elkon

Komentář vysvětluje to, co by bylo nesrozumitelné laikovi.

cukrar

Dokonce i rozsudky soudu se odkazují na výklad zákona. Je jesné, že zákon s komentářem je dražší, páč samotný zákon je zdarma.